Rozpálená Evropa před nejistou zimou

20.08.2022

Evropa zažívá rekordní požární sezónu. Zatímco dřív byly letní lesní požáry obvyklé ve středomořských zemích, od počátku druhého desetiletí se jejich hranice posouvá i do zemí ve středu a na severu kontinentu.

Podle evropského informačního systému o lesních požárech dosud na evropském kontinentu shořelo přes 650 tisíc hektarů půdy, což odpovídá asi pětině rozlohy Belgie.

Je to o 56 procent víc než předchozí rekord z roku 2017 a dvojnásobek ročního průměru vypočítaného mezi roky 2006 až 2017.

Letos požáry nejvíce poznamenaly Španělsko, Rumunsko a Portugalsko. Nemálo škod způsobily i ve Francii. Evropa sledovala boj stovek hasičů z celé EU s rozsáhlým požárem tisíců hektarů borových lesů v regionu Gironde, kde se nacházejí slavné vinice. V Českém Švýcarsku jsme téměř měsíc prožívali největší požár v historii.

Lesní požáry připomněly, že negativní klimatické změny začínají s větší intenzitou dopadat i na Evropu a že podobné katastrofy, které jsme v minulých letech mohli sledovat v Austrálii, Kalifornii nebo na ruské Sibiři mohou být realitou i tady. Požáry jsou i průvodním jevem extrémního sucha.

A opět vidíme kumulaci krizí: kvůli suchu se prudce snížily hladiny vody na evropských řekách. Italský Pád lze někde téměř přejít, velmi nízký průtok vody byl zaznamenán v Rýnu i v Dunaji. Má to dominový efekt: málo vody v Pádu ohrožuje zásobování vodou jednoho z nejdůležitějších zemědělských regionů v Evropě. Suchem je ohrožena až třetina tamní agrární produkce.

Také Francie počítá s poklesem sklizně pšenice o třicet procent. Dá se očekávat další růst cen potravin

Nedostatek vody na Rýně znesnadňuje přepravu ropy a uhlí. A voda ve francouzské řece Rhôně vlivem veder tak zteplala, že již není možné chlazení reaktorů některých francouzských jaderných elektráren. Ty přitom v okolí řeky vyrábí asi čtvrtinu francouzské atomové energie.

Švýcarsko muselo kvůli nedostatku vody omezit provoz jedné ze tří jaderek. A v celé západní Evropě poklesla o pětinu produkce energie z vodních elektráren.

Evropa žije v obavách, zda se jí podaří zvládnout zimu, kvůli omezení, či dokonce zastavení plynu z válčícího Ruska. Obyvatelstvo i vlády celé Evropy se v zimě ještě hodně zapotí.

Miloš Balabán, Právo