Schyluje se k míru podle washingtonských not
Američané by měli mít podle diplomatických zdrojů, hotový plán na ukončení války na Ukrajině. Počítá s uznáním anexe Krymu a odmítnutím členství Ukrajiny v NATO. Američané sice neuznají ruskou okupaci částí čtyř ukrajinských oblastí nebudou ale požadovat ruské stažení z nich.
Když zaznělo od amerického prezidenta Donalda Trumpa a ministra zahraničí Marca Rubia varování, že Trumpova administrativa je připravena "ustoupit" od svých mírových snah ohledně ukončení konfliktu na Ukrajině, pokud nebude v této záležitosti dosaženo pokroku, lze to hodnotit spíše jako nátlak na Ukrajinu a Evropu než na Kreml.
Američané v tomto ohledu asi tlačili na pilu na páteční schůzce s evropskými spojenci a Ukrajinci v Paříži. Pokud nebude po jejich vůli, mělo dojít i na varování o úplném zastavení americké vojenské podpory Ukrajině, včetně předávání zpravodajských informací.
Ukrajina se nachází v ošemetné situaci: výpadek americké pomoci by byl pro ni fatální. Evropa ji nenahradí. Nemá dostatek vojenských schopností, navíc čelí vážným ekonomickým problémům a musí odvrátit celní válku s USA. Problémem je i politická nestabilita ve Francii, Německu i v Británii.
A pokud by se Evropa Američanům snad vzepřela mohlo by to vést k tomu, že Trump by ponechal Ukrajinu svému osudu a dál by s Rusy řešil byznys a globální problémy, které ho zajímají. Pro Evropu by to byla politická katastrofa.
Proto nepřekvapuje vyhlášení ukrajinského ministra obrany Rustema Umerova. že Ukrajina souhlasí s Trumpovým plánem na 90 procent. Co představuje zbylých 10 procent se neví – spekuluje se o americkém tlaku na vnitropolitické změny, včetně odchodu prezidenta Volodymyra Zelenského. Ukrajinci mají též svázané ruce smlouvou o nerostech s USA, pokud chtějí "uhrát" alespoň trochu přijatelné podmínky musí jít Američanům na ruku.
Obsah Trumpova plánu naznačuje, že se Američané s Rusy mohly již na všem podstatném dohodnout a zbývá získat souhlas Kyjeva a Evropy. Součástí diplomatických manévrů mohlo být i Putinovo Velikonoční příměří, s nímž nakonec souhlasil i Zelenskyj, který chtěl i jeho prodloužení. Reakce Ruska byla ale jasná: už obnovilo bojové akce proti Ukrajině.
Jisté je, že tento týden budou pokračovat horečná jednání. Na další schůzce v Londýně se očekává ukrajinská odpověď na americký plán na ukončení války. Pokud bude pozitivní, Steve Witkoff má opět zamířit k jednání do Moskvy. A Trump vyjádřil naději, že Rusko a Ukrajina dosáhnou dohody už tento týden. Pak obě strany podle Trumpa "udělají velké obchody s USA, které budou prosperovat a vydělají jmění." Prostě transakční bezpečnost v praxi.
Miloš Balabán, Právo