Signály ze Samarkandu

19.09.2022

Prezident Americké rady pro zahraniční politiku Richard Haass v posledním čísle Foreign Affairs uvedl, že stávající světový řád se hroutí. Ruská válka na Ukrajině a hrozba konfrontace USA a Číny jsou dalšími důkazy. Klíčové světové mocnosti už nechtějí spolupracovat při řešení hlavních globálních výzev a problémů. Končí politické, bezpečnostní, ekonomické, finanční, technologické a logistické vztahy s Ruskem.

Vedle toho i pod vlivem války dochází k dalšímu přeskupování globálních sil. Potvrdil to summit Šanghajské organizace pro spolupráci v uzbeckém Samarkandu minulý týden, kde se sešli jeho členové - Rusko, Čína, Kazachstán, Kyrgyzstán, Uzbekistán, Tádžikistán, Indie a Pákistán, na členství kandidující Írán a též "partner k dialogu" Turecko, člen NATO.

Jsou to státy s různými zájmy se dvěma společnými jmenovateli: vědomím, že budoucnost je spojena s Asií, a neochotou se ve všem podřizovat politice Západu. Čínský prezident Si Ťin-pching na summitu řekl bez obalu, že ŠOS by měla působit jako protiváha Západu.

Čína kupuje více ruského plynu a hodlá tak činit i v příštích letech, Indie činí totéž s ruskou ropou. Írán prodávající ropu Číně za získané prostředky kupuje ruskou pšenici. "Partnerem k dialogu" se spolu s Egyptem stal na zemní plyn bohatý Katar. O užší spolupráci stojí i Saudská Arábie, která už koordinuje s Moskvou výši těžby ropy.

Válka na Ukrajině se projednávala v rámci bilaterální schůzky Putina a čínského prezidenta. Putin před setkáním překvapivě připustil, že Peking ruská invaze na Ukrajinu znepokojuje. Důvodem může být, že válka rozkolísává globální ekonomickou stabilitu, což by mohlo mít i negativní dopad i na Čínu.

Nicméně míru znepokojení nepřeceňujme. Čína se drží své politiky "aktivní neutrality": vyhnula se schválení invaze, ale zároveň odmítla odsoudit Moskvu a nepodpořila sankce. Čínská média i čínští diplomaté zároveň obviňují Západ z přiživování konfliktu a tvrdí, že rozšíření NATO představuje pro Rusko bezpečnostní hrozbu.

Fakta ukazují, že dochází k rychlému prohlubování čínsko-ruské spolupráce v ekonomice a bezpečnostní politice Navzdory válce na Ukrajině proběhlo na Dálném východě rozsáhlé vojenské cvičení Vostok i s čínskou účastí.

Ruský "obrat na východ" musíme pečlivě sledovat i přes to, že jsme plně pohlceni pomocí Ukrajině. Před čtvrtstoletím varoval Zbygniew Brzezinski ve své knize Velká šachovnice před scénářem velké rusko-čínské koalice. Jeho vize se podle všeho začíná naplňovat. Jaké důsledky to přinese?

Miloš Balabán, Právo