Špatné zprávy z Washingtonu pro Kyjev i Evropu
Pozastavení dodávek raket pro systémy protivzdušné obrany Patriot a další přesné munice na Ukrajinu učiněné Pentagonem Ukrajince a jejich spojence zaskočilo. Bylo odůvodněno zmenšením jejich zásob kvůli dodávkám Kyjevu a operacím na Blízkém východě. V pozadí má být i snaha zajistit transfer zbraní primárně do Pacifiku, aby USA mohly lépe čelit Číně.
Ve Washingtonu se mluví o jednostranném rozhodnutí ministra obrany Peteho Hegsetha bez konzultace s Bílým domem a argumentuje se i tím, že zásob je ve skutečnosti dost. Nicméně Trumpova mluvčí prohlásila, že před asistencí jiným zemím na celém světě dostaly přednost americké zájmy.
V každém případě rozhodnutí i spory o něj přichází v momentu, kdy Rusové zintenzivňují vzdušné útoky na Ukrajinu a jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ruským protějškem Vladimírem Putinem nevede k výsledku v podobě ukončení konfliktu. Trump je "rozčarován" přístupem Putina s jeho mantrou, že se Rusko svých cílů na Ukrajině nevzdá,
Zda ale na něj přitlačí jasné není. K další zbrojní pomoci Ukrajině se nezavázal, "velký krásný zákon" o daních a výdajích, který podepsal 4. července žádnou pomoc Ukrajině neobsahuje.
Ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému řekl, že chce Kyjevu pomoci s protivzdušnou obranou a prověří, co bylo vlastně pozastaveno A o víkendu dodal, že se bude Ukrajině dál pomáhat, s dovětkem, že je to těžká situace a "uvidíme co se stane dál".
Ve Washingtonu mohou totiž přemýšlet o udržitelnosti ukrajinské obrany. Ukrajinci vedou na frontě jen ústupové boje s hrozbou stálých obklíčení. Rusové stále postupují, i když pomalu, a za cenu nemalých ztrát. List The Financial Times předvídá, že Kyjev má zdroje k obraně na pouhých šest měsíců, pokud nedostane další velkou vojenskou pomoc. Rusko může naopak útočit ještě rok. Problémem Ukrajiny je i nedostatek vojáků a podlomená morálka obyvatel z nekonečné války. Nevidí jasnou "vizi vítězství" nebo aspoň konce války. To ale ukrajinské vedení nabídnout nemůže. Závěr je chmurný: západní činitelé mluví o riziku "katastrofické porážky."
Negativním signálem je i rozhodnutí nejvlivnější globální investiční společnosti BlackRock nepodílet se na financování obnovy Ukrajiny kvůli zvýšené nejistotě o její budoucnosti.
Nejistotu potvrzuje i nečekaný telefonát francouzského prezidenta Emmanuela Macrona Putinovi, který zřejmě sondoval možnosti dialogu s Kremlem.
Osud Ukrajiny ale závisí na Trumpovi. Jeho rozhodování mohou ovlivňovat i širší geopolitické zájmy. Nebude třeba potřebovat pomoc Putina při řešení další potenciální krize na Blízkém východě? Platí, že zdejší situace odvádí pozornost i zdroje od Ukrajiny, což Rusku pomáhá.
Miloš Balabán, Právo