Svět je rukojmí v Trumpově celní partii
Americký prezident Donald Trump v úterý znovu odložil zavedení vyšších cel na dovoz do USA do prvního srpna.
Na dotaz CNN, zda je nový termín termínem konečným Trump odpověděl, že to není stoprocentní. S dovětkem, že pokud dotčené země zavolají a řeknou, že by chtěly udělat něco jinak, budeme tomu otevřeni. Pod nátlakem se ale jedná špatně.
Evropané před čtrnácti dny svému "tatínkovi " vyšli na summitu NATO vstříc s jeho požadavkem pěti procent HDP výdajů na obranu. Teď ale nad nimi zase visí hrozba celní války se Spojenými státy.
Evropská unie doufá, že s nimi "uhraje" ještě přijatelné desetiprocentní clo, zda to akceptují není vůbec jisté. Trump pohrozil, že bez dohody to může být 50 procent.
Už teď stačí, že dovoz aut a jejich dílů podléhá clu 25 procent, oceli a hliníku 50 procent. Hrozí i sektorové clo ve výši 17 procent na dovoz zemědělských a potravinářských produktů.
V sázce je osud nejrozsáhlejší obchodní vazby na světě - transatlantický obchod se zbožím a službami dosáhl loni objemu 1,7 bilionu eur (téměř 42 bilionů korun). V každém případě i další odklad znamená prohubování nejistoty, která globální ekonomice rozhodně nesvědčí.
Trable s cly ovšem ukazuje evropskou zranitelnost. Francouzský prezident Emmanuel Macron, varoval před rizikem závislosti nejen na USA, ale též na Číně. Francie chce podle něj "otevřený svět" a k tomu je potřeba vybudovat strategickou autonomii kontinentu. Jenže o ní se zatím spíše pouze mluví. Nedopadne to nakonec tak, že si Evropa bude muset v celní při s Washingtonem nucena vybírat mezi špatným a méně špatným řešením?
Problémy ovšem mají i dva největší asijští spojenci Washingtonu – Japonsko a Jižní Korea, kteří byli "potrestáni" cly ve výši 25 procent. Trump jim to oznámil dopisem, což šéf politického oddělení japonské vládnoucí Liberálně demokratické strany Itsunori Onodera označil za "extrémně neuctivé".
Nepovede nakonec taková politika Tokio i Soul k prohlubování ekonomické spolupráce s Čínou, kterou USA považují za svého největšího vyzyvatele?
Trump zahájil i boj na další frontě. Pohrozil deseti členům uskupení nezápadních mocností BRICS dodatečnými cly, protože blok je údajně "protiamerický". Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva mu ze summitu jeho lídrů v Rio de Janeiru vzkázal, že "svět se změnil. Nechceme císaře." A dodal, že země BRICS chtějí najít jiný způsob, jak uspořádat svět z ekonomického hlediska.
Klíčová otázka v tuto chvíli zní, zda Trumpova strategie na restrukturalizaci globálního obchodu, která má vést k přenesení většího množství výroby zpět do USA, není nakonec kontraproduktivní a potenciálně škodlivá pro geopolitické zájmy Spojených států. Už dávno totiž nežijeme v "unipolárním" světě.
Miloš Balabán, Právo