Tanky a krutá realita bojiště

23.01.2023

Na páteční schůzce zástupců kontaktní skupiny pro Ukrajinu v německém Ramsteinu, které se zúčastnili ministři obrany padesáti zemí zaznělo, že Ukrajina dostane další vojenskou pomoc v boji proti ruské agresi. Na Ukrajinu teď putuje výzbroj z USA i z Evropy - další bojová vozidla pěchoty, obrněné transportéry, terénní vozidla, houfnice a protitankové střely. Kyjev ale zatím nedostane německé tanky Leopard 2.

Nový německý ministr obrany Boris Pistorius to odůvodnil tím, že na to není jednotný názor. "Nabízejí se dobré důvody pro dodávky a dobré důvody, které hovoří proti", prohlásil. Více to nerozvedl, i když si lze představit, že kancléř Olaf Scholz nechce leopardy přispívat k další eskalaci konfliktu.

Náčelník generálního štábu ukrajinské armády generál Valerij Zalužnyj uvedl, že aby se dalo čelit ruskému tlaku na Donbasu je potřeba 300 moderních bojových tanků. Německo má k dispozici okolo 300 leopardů, jenže pouze několik je připraveno na boj.

Připravit všechny by si podle firmy Rheinmetall vyžádalo nemalé úsilí, což potrvá přinejmenším měsíce. Němci mohou zvažovat i to, že pokud by všechny leopardy poslali na Ukrajinu mohlo by to omezit jejich obranyschopnost.

Berlín zároveň blokuje i dodávky leopardů z Finska a Polska, k čemuž musí dát s ohledem na pravidla reexportu svolení. Ministr Pistorius řekl, že bude učiněno v nejbližších dnech. Pokud by ale bylo nesouhlasné Polsko už varovalo, že podnikne "nestandardní kroky" a ministr obrany Mariusz Blaszczak dokonce oznámil, že vzniká koalice států, které předání leopardů podporují.

Německo je ale pod silným americkým tlakem, a nakonec asi na dodávky leopardů kývne. Klíčová otázka zní, zda to přispěje k nějakému zvratu ve válce.Týdeník Der Spiegel informuje o zprávě německé rozvědky BND, kde se uvádí, že v bojích s Rusy o Bachmut má ukrajinská armáda denně tříciferné ztráty, což může nepříznivě ovlivnit celou linii ukrajinské obrany.

Vážnost situace potvrdil v Ramsteinu i předseda amerického sboru náčelníků štábů generál Mark Milley. Prohlásil, že pro Ukrajinu bude těžké vytlačit početné ruské síly ze svého okupovaného území, které je značně rozsáhlé od Charkova na severovýchodě až po Cherson na jihu. A dodal, že z vojenského hlediska by bylo pro tento rok "velmi, velmi obtížné vojensky vyhnat ruské síly z každého centimetru Ruskem okupované Ukrajiny."

Skepse se odráží i v interview náčelníka generálního štábu polské armády generála Rajmunda Andrzejczaka pro tiskovou agenturu PAP: upozornil, že Rusko má stále spoustu zdrojů na vedení války a že Ukrajina ztrácí zdroje mnohem rychleji, přičemž "tohle vyčerpání prostě nemusí vydržet".

Jsou to varovné signály od střízlivých vojáků, které politici neradi slyší. V každém případě jsme možná na prahu kritického momentu války, kdy se rozhoduje o budoucnosti nejen Ukrajiny. Rizikem je, že nemusí dopadnout podle našich představ. 

Miloš Balabán, Právo