Těžké časy

09.06.2022

Evropa zvyšuje šestým sankčním balíkem, který počítá s jejím odstřihnutím od ruské ropy tlak na Rusko. Příjmy Moskvy by mohly v dohledné době klesnout ročně o 60-80 miliard eur.

Ropné embargo zakazuje po uplynutí osmiměsíční přechodné lhůty nejen dovoz ruské ropy tankery (ropovodem Družba dovoz zatím dál povoluje) ale i dovoz pohonných hmot vyrobených z ruské ropy. Česko, Slovensko a Maďarsko mají pro ropovod Družba výjimku a mohou také po uplynutí přechodné lhůty ještě dalších deset měsíců pohonné hmoty dovážet a vyvážet.

Ze Slovenska přesto přišlo varování. Mluvčí rafinerie Slovnaft, která je součástí maďarského koncernu MOL varoval, že po uplynutí osmiměsíční lhůty může export do středoevropských zemí klesnout natolik, že rafinerie nebude schopna na tak malý výkon fungovat. Ohrozilo by to i export do Česka.

Hledat alternativu pro dodávky ze Slovenska by podle expertů nebylo snadné i když osm měsíců je relativně dost času. Důležitá je v tomto směru dohoda s německými rafineriemi. Budou ale mít Němci sami ropy dostatek, když se od ruské ropy chtějí úplně odstřihnout do konce roku?

V tankerovém byznysu mezi Ruskem a EU jsou také otazníky. Nepochybně se uzavřené kontrakty začnou rušit v řádu několika měsíců. Jenže šéf analytického centra Energy Comment Steffen Bukold upozorňuje, že Rusko může najít nové odběratele především v Asii. Týká se to hlavně Indie, kde se nachází obrovská rafinérie, v níž má významný podíl ruský státní koncern Rosněft. A její produkce - benzín, motorová nafta a kerosin - může proniknout zpět do Evropy, protože identifikovat, kde došlo k jejich výrobě přesně nelze.

Šéf vlivného bruselského think-tanku Bruegel Guntram Wolff má i kvůli tomu z dopadů z embarga vážné obavy. Argumentuje tím, že zatímco embargo pouze sníží příjmy Ruska z ropy, firmy a spotřebitelé budou trpět rostoucí cenou. Podle Wolffa budou pokračovat inflační tlaky. Předpovídá výrazný pokles kupní síly a politici se ocitnou pod tlakem, aby tomu čelili.

Recepty zůstávají stejné: vlády se mohou pokusit zmírnit šok z vyšších životních nákladů slevami u pump, snížením daní a záchrannými balíčky. Zvýší to ovšem už tak vysoký veřejný dluh. K čemu se rozhoupe česká vláda? Na misce vah by mělo převážit zachování elementárního sociálního smíru. V opačném případě hrozí politická destabilizace.

Ekonomická válka mezi Evropou a Ruskem je v každém případě v plném proudu a kdo v ní zvítězí zatím nelze jednoznačně říct. Dvě otázky pro výsledek jsou zásadní.

Vyrovná se Rusko s dlouhodobou ztrátou svých tradičních energetických trhů v Evropě a přesměruje se na jiné, hlavně v Asii? A zvládne se Evropa vyrovnat s ekonomickými a sociálními důsledky ropného a perspektivně též plynového embarga? Nejen Wolff přesvědčen, že "Evropany čekají těžké časy". I když s tím, co se odehrává na Ukrajině, se to srovnat jistě nedá. 

Miloš Balabán, Právo