Tíže válečné reality a drsná politika

21.04.2023

Na Ukrajině vyvolal únik tajných dokumentů Pentagonu podráždění. Dva vysocí představitelé země dali anonymní interview portálu Politico v němž uvedli, že tajné dokumenty odráží postoje skeptiků z Pentagonu a americké Rady národní bezpečnosti, kteří nevěří v ukrajinské vítězství. Poradce ukrajinského prezidenta Podoljak přitom napsal že dokumenty byly "založeny na velkém množství fiktivních informací". Nicméně Američané pravost řady z nich potvrdili.

Skepse řady vojenských expertů ohledně schopnosti ukrajinské armády spustit ohlašovanou protiofenzívu proti Rusům je patrná. Na tyto limity poukázali ve Foreign Affairs i dvě těžké expertní váhy: prezident Americké rady pro zahraniční vztahy Richard Haass a profesor Georgetownské univerzity a bývalý poradce prezidenta Clintona Charles Kupchan.

Konstatují, že i přes velkou západní vojenskou pomoc se těžko podaří změnit fundamentální realitu, že konflikt míří k patu. Varují, aby se Ukrajina vrhla do úporného boje, když armáda a ekonomika jsou výrazně oslabeny. Píšou, že konflikt zároveň podkopává vojenské schopnosti Západu, náklady na boj rostou a západní veřejnost je podporou unavena. Hrozí také přímý střet NATO s Ruskem, což komplikuje situaci USA, které se musí soustředit na potenciální konflikt v Asii.

Východisko? Zastavení bojů a vytvoření "status quo", třeba v podobě režimu známého z Korejského poloostrova. USA ale zároveň musí zajistit bezpečnost a životaschopnost Ukrajiny v jejích faktických hranicích a podporovat Ukrajinu v dlouhodobém úsilí o obnovení územní celistvosti země, i když to bude běh na dlouhou trať. Rusko se nemůže cítit jako vítěz.

Haaas a Kupchan přiznávají, že přesvědčit Kyjev o takovém řešení, aby ho nepovažoval za zradu bude složitý úkol. Podle nich bude muset prezident Zelenský zásadně omezit své vojenské ambice protože "Kyjev by neměl riskovat sebezničení při honbě za nedosažitelnými cíli."

Nepředstavoval by takový scénář především pro Evropu nemalou komplikaci, třeba s ohledem na další možnou uprchlickou vlnu? Říkat, že rozhodování o tom, jak na Ukrajině postupovat dále je jen věcí Ukrajinců je poněkud licoměrné – i s ohledem na masivní rozsah západní pomoci bez níž by Ukrajina nepřežila.

Ostatně Haass s Kupchanem napsali bez obalu: "Spojené státy jako světová velmoc musí uznat, že maximalistický přístup k zájmům, které jsou v sázce v ukrajinském konfliktu, vedl k politikám, které jsou v rozporu s ostatními prioritami USA."

Ve včerejším Právu citoval Bohuslav Borovička příhodná slova Arvida Bella, bezpečnostního experta Harvardovy univerzity, že "americká politika umí být drsná"…

Miloš Balabán, Právo