Trefa vedle

14.04.2022

Ministryně obrany Jana Černochová ve včerejším Právu chtěla udělat tlustou čáru za zbrklou, nepromyšlenou zmínkou, že chce při jednání s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem otevřít téma americké vojenské základny v Česku. Je to nejen pro ni poučení, že zejména v citlivých bezpečnostních otázkách je třeba vážit slova.

Jedno se jí ale povedlo: vyvolat na politické scéně emoce. Zaznívaly rozhodné hlasy pro základnu i proti základně, oživily se i staré rány z "boje o radar" před čtrnácti lety. Padaly i zajímavé argumenty. Třeba typu, že když tady budou mít Američané základnu zvýší se tím naše bezpečnost, protože nám budou v případě ohrožení věnovat větší pozornost. Asi na úkor dalších členů NATO bez základny? Trochu absurdní.

Ukázalo se také, jak kdo plave v orientaci v bezpečnostní politice. Vždyť Američané stálou základnu nepožadují. Proč taky? Jen v sousedním Německu jich mají sedmnáct a pokud budou někde uvažovat o nových, poohlédnou se třeba v Pobaltí. Základny už mají v Polsku, v Rumunsku a v Bulharsku.

Pokud je třeba o něčem se vážně bavit tak je to otázka, zda jsme schopni zvládat zajištění a přijímání aliančních sil v případě konfliktu. To je hlavní úkol v rámci NATO pro Česko, což je uvedené v Bílé knize o obraně z roku 2011. Česko má totiž v alianci důležité místo křižovatky na severní a jižní směr.

Máme třeba dobudován pluk k tomu určený v Rakovníku nebo prapor logistiky v Lipníku? Máme zvládnutu logistickou podporu, kde budeme potřebovat spoustu vozidel se speciálními nástavbami, třeba na podvozku Tatra?

Ministryně nakonec uvedla, že hlavním tématem její cesty do USA bude jednání o Smlouvě o obranné spolupráci s USA, jež se má týkat užší obranné spolupráce mezi našimi armádami, případně podpoře našich modernizačních projektů. To je běh na delší trať.

Na Slovensku byla debata o přijetí stejné smlouvy bouřlivá, ovšem ještě před válkou na Ukrajině. Fakt je, že díky smlouvě získá prostředky na modernizaci dvou letišť. Může se to opakovat i v Česku, zvláště pokud by si vláda pro naše letectvo nově zvolila americké stíhačky místo pronajatých švédských gripenů. Rozhodnout se má brzy, za rok, pronájem vyprší v roce 2027.

I když válka mnohé postoje mění, dají se čekat i tvrdší diskuse. Nepovedený start s "virtuální" základnou k vyjasnění české pozice rozhodně nepřispěl.

Miloš Balabán, Právo