Trhliny

01.06.2022

Válka trvá už přes tři měsíce. Ukrajina se zatím proti Rusku drží, i když na Donbasu Rusové postupují. Bez rozsáhlé podpory USA a Evropy by ovšem byla v mnohem svízelnějším postavení než dosud.

Ruská invaze vedla i k většímu sjednocení Západu, což našlo i svůj odraz v zavedení bezprecedentních protiruských sankcí.

Přesto se trhliny v evropské jednotě objevují. Naposledy při jednání o embargu na dovoz ruské ropy.

Hlavním potížistou bylo Maďarsko, které je na dovozu ekonomicky existenčně závislé a embargo v navrhované podobě odmítlo. Jednání tak hrozilo krachem.

Několikatýdenní maraton vyjednávání ale nakonec na summitu EU dospěl ke kompromisu: bude zakázán dovoz ropy tankery, přeprava ropovodem Družba dostane časově omezenou výjimku, která bude platit i pro Česko.

Vedle ropy ale zůstává problémem i plyn. Konec jeho importu z Ruska už za pět let se zdá být příliš ambiciózní. A navíc se ukázalo, že řada zemí a společností nakonec přistoupila na ruský požadavek, aby se za plyn platilo v rublech navzdory původním tvrdým vyhlášením, že se tak nikdy nestane. Národní a byznysové zájmy prostě stále převažují.

Nelze přehlížet ani různé pozice vůči aktérům konfliktu, Ukrajině a Rusku. Mezi západními a východními členy Unie nepochybně existuje odlišný pohled na dodávky zbraní na Ukrajinu, na dialog s Putinem i na podmínky, které by měl Kyjev přijmout v případě, že se bude jednat o mírové dohodě. Je patrné, že západní členové jsou vůči Ukrajině o něco rezervovanější a jak prezident Macron, tak kancléř Scholz stále udržují s Putinem komunikační kanály.

Nejednotu může chtít využít britský premiér Johnson. Prý se pokouší o vytvoření Evropského společenství jehož lídrem by byla Británie, a dalšími členy Polsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Ukrajina a snad i Turecko. S prezidentem Zelenským o tom Johnson údajně jednal při dubnové návštěvě Kyjeva.

Nerealistický projekt? Teď možná ano. Nicméně proč by se Johnson nepokusil seskupit část "nové Evropy" nespokojené s Bruselem, Berlínem a Paříží s cílem narušit rovnováhu sil v Evropě a získat silnější kartu k obnovení jednání o podmínkách brexitu? Vše by pak bylo zarámováno maximálně tvrdou pozicí vůči Rusku. Kyjev by dostal i páku, jak víc tlačit na EU se získáním statusu kandidátské země.

Jak vidno konflikt na Ukrajině si Británie může vyhodnocovat jako příležitost k posílení své geopolitické pozice i na úkor Unie. To ale není pro Západ příliš dobrá zpráva.

Miloš Balabán, Právo