Trump staví Ukrajinu před neřešitelné dilema

16.04.2025

Pověřenec amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Witkoff je po téměř pětihodinovém pátečním jednání v Sankt Petěrburgu s ruským prezidentem Vladimírem Putinem optimistou. Na obzoru má být dohoda o míru týkající se i okupovaného ukrajinského území. Řeč měla jít i o bezpečnostních protokolech, pátém článku Severoatlantické smlouvy a mnoha dalších detailech. Evropané jistě musí zpozornět.

Nepřekvapí, že Kreml je podle Putinova mluvčího Dmitrije Peskova s jednáním spokojen. Zároveň prý nelze očekávat okamžité výsledky po škodách, které rusko-americkým vztahům uštědřil prezident Biden. Moskva trvá na svých hlavních podmínkách pro mírová jednání: uznání Krymu a čtyř okupovaných oblastí Ukrajiny za součást Ruska a garance nečlenství Ukrajiny v NATO.

Může jednání s Rusy komplikovat raketový útok na Sumy? Trump ho sice označil za strašný, ale bez přímého obvinění Ruska. Navíc nediplomaticky odmítl žádost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o prodej deseti systémů protivzdušné obrany Patriot – vzkázal mu, že si jeho země neměla začínat proti silnějšímu…

Washington vypustil i vážný zkušební balónek ohledně ukrajinské budoucnosti. Zmocněnec pro Ukrajinu Keith Kellog předestřel v britském listu The Times plán rozdělení Ukrajiny na zóny. Británie a Francie mohou kontrolovat Ukrajinu na západ od řeky Dněpr, kdežto ukrajinská armáda by byla přítomna u vytvořené demarkační linie u fronty. Rusové by kontrolovali dobyté území.

Jenže evropská "koalice ochotných" přešlapuje na místě. Pouze šest zemí ze třiceti je ochotno na Ukrajinu vyslat vojska. Britové a Francouzi tak chtějí učinit, ale není jasné, jaké úkoly by plnily. Budou to síly pro "podporu míru", nebo "zadržování"? Američané se nevyjádřili, zda Evropanům poskytnou bezpečnostní podporu, bez níž není mise možná.

Kyjev je zároveň pod tlakem Washingtonu ohledně dohody o nerostech. Američané chtějí získat kontrolu nad jejich využitím spolu s ukrajinskou průmyslovou infrastrukturou, kam spadá i klíčový plynovod, kterým tekl ruský plyn do Evropy. Trump i ministr financí Scott Bessent dokonce dohodu vnímají jako součást procesu vedoucího k ukončení války.

Jako by byl v pozadí záměr získat kontrolu nad ukrajinskou ekonomikou a politikou, což otevře prostor pro byznysovou spolupráci s Ruskem. Vždyť Witkoff mluví o "přeformátování americko-ruských vztahů skrze přitažlivé obchodní možnosti, což zajistí stabilitu v regionu".

Prezident Zelenskyj dohodu podepsat nechce. Zdá se, že Ukrajina je postavena před neřešitelné dilema na pozadí pokračujícího americko-ruského dialogu v duchu transakční bezpečnosti připomínajícího divoké tango. 

Miloš Balabán, Právo