Ukrajinci teď potřebují hmatatelný úspěch

19.06.2023

Ukrajinská protiofenzíva proti Rusům je v počáteční fázi. Na tomto závěru panuje shoda mezi západními experty a potvrzují to i ukrajinští představitelé. Náměstkyně ministra obrany Hana Maljarová uvedla, že ukrajinští vojáci narážejí na mocný odpor ruských jednotek na jimi vybudovaných obranných pozicích.

Ukrajinci nicméně počítají s tím, že masivní dodávky západních tanků a bojových vozidel pěchoty by měly přispět ke strategickému průlomu: proražení ruského pozemního mostu mezi okupovanou východní a jižní Ukrajinou nebo k převzetí kontroly nad pozemními a námořními branami na Krym.

Ukrajinci nepochybně potřebují v následujících týdnech nějaký hmatatelnější úspěch, který by mohli prezentovat na červencovém summitu NATO ve Vilniusu a podpořit tím svoje aspirace na přiblížení k NATO.

Je ale patrná i určitá střízlivost Američanů ohledně možnosti dosáhnout na Ukrajině strategického průlomu. Americký ministr obrany Austin pronesl varovné poznámky o tom, že většina lidí má na situaci realistický pohled a že není jisté, zda ukrajinské útoky na široké frontě budou mít zaručený výsledek. A Bílý dům zatím ještě přesně nedefinoval, co bude považovat za ukrajinský úspěch.

Politicky je v každém případě v sázce hodně. Prezident Biden obhajuje za rok a půl prezidentský mandát a potřebuje pro kampaň hmatatelný zahraničně-politický úspěch. Výhra Ukrajiny by jím nesporně byla. Jde o posílení pozice USA na globálním poli, kde jsou někde i v defenzívě, jako např. na Blízkém východě.

Držitel Nobelovy ceny za ekonomii profesor Paul Krugman v New York Times napsal, že pokud ukrajinská protiofenzíva uspěje posílí to síly demokracie na celém světě. Ve Washingtonu minulý týden Biden s britským premiérem Sunakem zdůraznili, že Západ si ve střetu s Ruskem nemůže dovolit prohrát. Stále se zdůrazňuje připravenost podporovat Ukrajinu tak dlouho, jak to bude třeba.

Biden je ale kvůli tomu doma mezi mlýnskými kameny. Část republikánů ho kritizuje za až příliš štědrou podporu Ukrajině v řádu desítek miliard dolarů v době domácích ekonomických problémů. Naopak političtí jestřábi mu vyčítají rezervovaný postoj k dodávání některých zbraní na Ukrajinu jako jsou rakety delšího doletu a stíhačky F-16. Výsledek války je ovšem stále nepředvídatelný. Nedá se vyloučit scénář, že se ukrajinská ofenzíva zadrhne nebo se nepodaří rychle dosáhnout vytyčených cílů.

Washington Post dokonce napsal, že méně než "ohromující" úspěch může zvýšit tlak na Západ, aby dotlačil Kyjev k jednání o územním uspořádání, které se mu nemusí líbit.

Pak by se naplnilo to, co před časem zmínil prezident Petr Pavel: "udělejme vše pro to, aby Ukrajina letos zvítězila, ale buďme připraveni i na jiné možné výsledky."

Miloš Balabán, Právo