Ukrajinský maraton

21.05.2022

Jaké bude rozuzlení války na Ukrajině není samozřejmě jasné. Prognózy se různí, experti předvídají opotřebovávací válku, britská ministryně zahraničí Trussová věští délku konfliktu na 10 let. Aktuálně pokračuje ruská ofenzíva na Donbasu.

Žádná jednání mezi Ruskem a Ukrajinou nyní neprobíhají. Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta zajímavě reagoval na dotaz, zda je Kyjev ochoten přihlížet k pozici evropských politiků, kteří si přejí rychlé ukončení války. Řekl, že "Ruská federace nedokáže zastavit válku tak, jak by to přáli někteří Evropané."

Přání zde asi budou. Jinak by do Kremlu nevolali německý kancléř Scholz nebo francouzský prezident Macron. Jenže k ničemu to není. Stále se bojuje, lidé umírají a rozsah ekonomických problémů vyvolaných válkou narůstá i globálně.

Co zatím vidíme? Protiruské sankce zatím ke změně Putinova kursu nepřispěly. Vedle plynu a ropy stoupá i cena dalších důležitých komodit, které Rusko vyváží: niklu, titanu, mědi, paladia. Roste tak přebytek jeho zahraničního obchodu. EU se navíc zasekla na šestém sankčním balíčku počítajícím s odříznutím ruské ropy. Přerušení dodávek pšenice z Ukrajiny i Ruska ohrožuje globální potravinovou bezpečnost.

Ukrajina s Ruskem ve válce dosud neprohrála hlavně díky masivním dodávkám zbraní z 31 zemí, jenže teď se otevírá mnohem složitější ekonomická fronta. Suriya Jayatiová, americká ekonomická diplomatka a expertka na Ukrajinu uvedla v článku pro americký Time s titulkem "Ukrajina je v horším stavu, než si myslíte" pár znepokojivých čísel.

Pokles HDP dosáhne letos 45-50 procent. Blokovány jsou hlavní ukrajinské přístavy, což mj. ochromuje export obilí a přináší denní ztrátu 170 milionů dolarů. Hlavní energetická společnost Naftogaz potřebuje téměř 5 miliard dolarů ke své záchraně, jinak země nemusí energeticky ustát zimu. Většina uhelných dolů se navíc nachází v obsazeném Donbasu. V zemi se očekává ztráta 5-7 milionů pracovních míst. Vede to i k další emigraci ze země, která byla velká už před válkou.

Takže teď se musí Západ rozhodnout jaká bude jeho ukrajinská strategie pro následující období, což je mnohem složitější než posílání zbraní.

Na stole se pak ocitnou dvě vážné otázky. Nestane se Ukrajina fakticky "nárazníkovým státem" mezi Evropou a Ruskem? Jak to ovlivní podobu ekonomické pomoci? Spojené státy zatím zvažují odpuštění ukrajinského státního dluhu. Bez obří ekonomické pomoci hlavně z EU ale Ukrajina nepřežije. Není tudíž na místě vyvolávat nějaká očekávání ohledně urychlení vstupu země do EU. Bylo by to k Ukrajincům neseriózní.

Další vývoj se může odvíjet od nějakého nového modelu bezpečnostního uspořádání na východě Evropy. Itálie navrhuje plnou autonomii Krymu a Donbasu a dohodu o míru a bezpečnosti mezi EU a Ruskem. To ale těžko skousne nejen Ukrajina. Cesta ke světlu na konci tunelu tak bude maratonským během s mnoha překážkami.

Miloš Balabán, Právo