Úspěch Ukrajiny ohrožují nejen Orbán a případně Trump
Optimismus ohledně porážky Ruska, které napadlo před dvěma lety Ukrajinu je pryč. Místo toho se vyrojila řada scénářů o možném útoku Ruska na NATO. Neslouží ale spíše k tomu, aby se nemusel přiznat fakt, že válka neprobíhá podle představ Západu?
Obrovská vojenská a finanční pomoc Ukrajině a protiruské sankce strategickou porážku Moskvě nepřinesly, i když o ní hovořil počátkem války americký prezident Joe Biden. Konflikt vyčerpává obranné kapacity Západu, jeho obranný průmysl není schopen produkovat dostatek potřebných zbraní a munice. Naopak Rusko má letos vyrobit více dělostřeleckých granátů než USA a Evropa dohromady.
Rusko se nepodařilo izolovat. Objem obchodu mezi Ruskem a Čínou dosáhl loni 220 miliard dolarů, což odpovídá výši vzájemného obchodu mezi Německem a USA. Rusko spolupracuje se zeměmi globálního jihu a stalo se jedním z hybatelů rozšíření uskupení BRICS. Čile komunikuje s Tureckem - členskou zemí NATO - i Saudskou Arábií.
Teď se vnášejí otazníky nad další západní pomocí Ukrajině. Tahanice v americkém Kongresu o 61 miliard dolarů pro Ukrajinu mezi demokraty a republikány trvají. Šéf demokratické většiny v Senátu Chuck Schumer jen vyjádřil naději, že šance na dosažení dohody jsou více než 50 procent. V Evropské unii blokuje padesát miliard eur pro Kyjev maďarský premiér Orbán, rozhodne o nich až unijní summit 1.února.
A i když se nakonec v obou případech pomoc podaří schválit má už velké zpoždění. A bude pokračovat v době rozpočtových škrtů v Evropě? V Německu v rozpočtové debatě ministr financí Lindner propojil financování Ukrajiny a vyplácení sociálních benefitů.
A ještě nikdy na Západě nepanovala taková obava z případného střídání v Bílém domě. Americký expert Hal Brands na portálu Bloomberg uvedl, že pokud Trump vyhraje prezidentské volby "demokratická solidarita" by se mohla změnit v transatlantické nepřátelství. Trump deklaroval co řekne prezidentovi Zelenskému: "Už žádná pomoc nebude. Budete se muset dohodnout:"
Změní tudíž další dodávky zbraní situaci na ukrajinském bojišti, když sledujeme i spory mezi ukrajinským politickým a vojenským vedením o další válečné strategii na pozadí rostoucí únavy Ukrajinců z války? Nezachrání tak spíše Ukrajinu i reputaci Západu snaha o diplomatické řešení konfliktu? Nepochybně by to bylo extrémně složité.
Má to ale i ekonomickou souvislost. Jak uvedl americký New York Post na ekonomickém fóru v Davosu měli šéfové předních amerických bank a investičních společností sdělit prezidentovi Zelenskému že investice do ukrajinské ekonomiky půjdou jen v případě, že nebudou ohroženy válkou.
Miloš Balabán, Právo