Válka už i na Baltu

03.10.2022

Výbuchy, které poškodily plynovody Nord Stream v Baltském moři zapadají do výbušné situace panující v Evropě, kvůli ruské válce na Ukrajině. Spekuluje se o tom, kdo za výbuchy stojí. Mnozí politici i experti hned ukázali na Rusko. Originální byl náš specialista na plynárenství Vratislav Ludvík: tipnul si, že se jedná o akci miniponorky vyslané z Kaliningradu.

Proč by ovšem Rusové chtěli poškodit plynovod spravovaný společností Nordstream AG, která většinově patří Gazpromu? Odepsat investici za 20 miliard eur nedává moc smyslu. I když už se objevila hypotéza, že výbuchy jsou odrazem vnitřního boje o moc v Rusku. Putinovi protivníci mohli prý výbuchy demonstrovat svoji připravenost k bezohlednému použití síly. Kremelský mluvčí Peskov opáčil, že šlo "bezprecedentní státní terorismus". Podle šéfa ruské rozvědky Naryškina vedou stopy k Západu.

Polský exministr ministr zahraničí a obrany a nynější europoslanec Radoslaw Sikorski mu nahrál. Na Twitteru umístil fotografii gejzíru plynu unikajícího z poškozeného potrubí s popiskem "Thank you, USA". Záhy se v médiích připomněla slova amerického prezidenta Bidena, který po jednání s německým kancléřem Scholzem v Bílém domě prohlásil, že pokud Rusko podnikne invazi na Ukrajinu s Nord Streamem skoncujeme. A na upřesňující novinářskou otázku, jak to chce Amerika udělat, když je plynovod v německém vlastnictví odpověděl: "Slibuji Vám, že to zvládneme."

Faktem je, že likvidace plynovodů USA vyhovuje. V Německu se už začaly objevovat příznaky únavy z energetické války s Ruskem. Stačí připomenout dva měsíce stará slova místopředsedy Spolkového sněmu za koaliční německé liberály Wolfganga Kubickiho o tom, že Německo by mělo povolit provoz zablokovaného plynovodu Nord Stream 2 "aby Němci v zimě nezmrzli a průmysl neutrpěl obrovské škody."

Nebyl to i odraz nadějí části německých ekonomických elit, že by se mohlo z konfliktu na Ukrajině najít východisko, které by umožnilo obnovit energetickou spolupráci s Ruskem? Německé váhání s dodávkami zbraní na Ukrajinu s tím možná souvisí. Po výbuších ale všechny byť i teoretické úvahy o záchranné brzdě na Baltu odpadají.

Zároveň je třeba uvažovat o dalších dopadech a důsledcích sabotáže i přes to, že jejího viníka neznáme. Zvýší se nejistota na energetických trzích, což povede i ke zvyšování cen energií.

Ukázalo se, že v Baltském moři může docházet k násilným akcím paralelně s válkou na Ukrajině. Jejich cílem mohou být další plynovody, plynové terminály, tankery, dopravní i osobní lodě. A narušení podmořských optických kabelů, kterými proudí mezi kontinenty data, která jsou "ropou 21. století" by mohlo vést i k narušení chodu států a těžkým ekonomickým ztrátám.

A nemohou výbuchy plynovodů inspirovat i teroristické organizace všech barev k útokům na slabá místa kritické infrastruktury v době vážných politických a ekonomických turbulencí? Další bezpečnostní Pandořina skříňka se otevírá.  

Miloš Balabán, Právo