Vyústění ukrajinského scénáře závisí na Washingtonu

11.01.2024

Po ztroskotání ukrajinské protiofenzívy není hlavní ukrajinský cíl – porážka ruského agresora a osvobození obsazených teritorií - v dohledné době reálný. Rusko je drží sofistikovanou obranou a navyšuje své vojenské kapacity. Bojiště je podle velitele ukrajinských ozbrojených sil generála Valerije Zalužného na mrtvém bodě a země se místo útoku soustřeďuje na dlouhodobější obranu. Potřebuje k tomu další vojáky, a proto chce vedení země provést mobilizaci 500 tisíc mužů.

Ta se ale podle serveru strana.ua střetává v ukrajinské společnosti s nevolí. Není připravena na "totální válku" a potenciální odvedenci se budou povolávání do armády vyhýbat jakýmkoliv způsobem. Asi to platí i pro 600 tisíc mužů – uprchlíků pobývajících ve státech Evropské unie.

Ukrajina se nyní podle ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kuleby plně spoléhá na západní pomoc a nemá žádnou adekvátní alternativu v případě jejího zastavení. S ní to ale není jisté. Další americká podpora se utápí ve stranické politice v Kongresu, v Unii jí zatím torpéduje maďarský premiér Viktor Orbán. Blokováno je tak celkem 100 miliard dolarů.

Kvůli novým závazkům vůči Izraeli bojujícímu proti teroristům Hamásu v Gaze a rizikům rozšíření konfliktu na Blízkém východě nemohou Američané posílat Ukrajině více raket pro zajištění její protivzdušné obrany. USA i Evropa nejsou schopny navyšovat dodávky dělostřeleckých granátů.

Prezident Petr Pavel v létě minulého roku prognózoval, že okno příležitostí pro ukrajinské územní zisky se do konce roku 2023 uzavře s tím, že pokles ochoty Ukrajinu masivně podporovat zbraněmi bude impulsem k vyjednávání s Ruskem.

Na jeho slova dochází. V západních médiích se objevují analýzy podpořené i úniky informací od západních politiků, podle kterých je pro Ukrajinu výhodnější uzavřením příměří s Ruskem přistoupit na "korejský scénář", zachránit 80 procent ukrajinského území, zajistit jeho rekonstrukci a modernizaci a potenciálně vstoupit do EU a NATO. V opačném případě Ukrajina riskuje další devastaci válkou a dost možná i další prohry s Ruskem, které mohou být pro ni a pro Západ potupné.

Mohl by ale být "záchranný" scénář pro ukrajinské vedení přijatelný? A vůbec není jasné, zda by s nějakým jednáním souhlasil Putin, který nyní zřejmě sází na to, že ochabující západní pomoc Kyjevu a možná letošní změna v Bílém domě nakonec povede k tomu, že Rusko bude mít ve válce navrch.

Rozluštění složité tajenky závisí na Washingtonu, kde prezident Joe Biden musí řešit nelehký úkol: jak si poradit s tím, aby mu války na Ukrajině a v Gaze nekomplikovaly předvolební souboj s Donaldem Trumpem. Od toho se odvine další americká strategie, která ovlivní Evropu i Ukrajinu.

Miloš Balabán, Právo