Washington velí k ústupu v celní válce s Čínou
K obchodní válce mezi USA a Čínou nemusí dojít. Takový signál vyslal americký ministr financí Scott Bessent minulé úterý na neveřejné schůzce amerických investorů. Podle něj nejsou udržitelná 145procentní cla na čínské zboží ze strany USA a 125procentní cla na americké zboží ze strany Číny a dvě největší světové ekonomiky musí najít cestu k deeskalaci napětí.
Prezident Donald Trump pak vyjádřil přesvědčení, že se dohodne s čínským protějškem Si Ťin-pchingem, takže se vysoká dovozní cla výrazně sníží, ačkoli nulová nebudou. Dohoda by podle něj mohla vzniknout hodně rychle. Bessent je opatrnější: napětí v obchodních vztazích se může snížit v nejbližších měsících, ale vyjednání širší dohody zabere více času. Z Pekingu ovšem rezolutně zaznělo, že USA musí cla nejprve zrušit a pak je možné jednat.
Ve hře je hodně. Obchodní válka mezi ekonomickými giganty, jejichž vzájemný obchodní obrat loni činil téměř 600 miliard dolarů by mohl kondici globální ekonomiky řádně pocuchat. Navíc list The Washington Post dokonce varoval, že zvyšuje riziko ozbrojeného konfliktu.
Co vede Washington k ústupu? Ekonomické reálie. Čínská ekonomika závisí více na exportu, ale Američané rádi nakupují čínské zboží za nízké ceny. Washington musí počítat i s tím, že se Čína, podle článku čínského podnikatele a blogera Roberta Wu v The New York Times, připravovala roky na konfrontaci s USA budováním technologické soběstačnosti, přestavbou průmyslu a posilováním domácí spotřeby.
Čínská celní odveta by americkou ekonomiku zabolela. Třeba omezením exportu, kovů vzácných zemin, kde Čína kontroluje 80 procent globálního trhu. Bez nich se při výrobě letadel, raket i dronů neobejdou američtí zbrojaři. Boeingu hrozí, že čínské aerolinky neodeberou kolem padesáti letos objednaných letadel. A uzavření čínského trhu dovozu americké pšenice a kukuřice by hodně dopadlo na americké zemědělské státy. Náhradu může nabídnout Latinská Amerika.
Trump tak zavelel k "celnímu ústupu" už v půlce dubna, kdy stopl vysoká cla na mobily a počítače. Bez toho by se američtí technologičtí giganti mohli dostat do velkých potíží. Vždyť třeba Apple v Číně vyrábí 80 procent iPadů a více než polovinu počítačů Mac.
Nemusí ale jít jen o vysoké technologie. Sloupkař The Financial Times Gideon Rachman napsal, že Trump v celní válce ustoupí i kvůli horkému létu a Vánocům. Čína totiž vyrábí 80 procent světové produkce ventilátorů a 75 procent jízdních kol a panenek. Pokud by na trhu nebyly, mohlo by to Trumpovi u Američanů uškodit. Zdá se tedy, že z léta i Vánoc Američané mít obavy nemusí.
I když u Trumpa si nikdo nemůže být jistý, zda zítra nebude zase všechno jinak.
Miloš Balabán, Právo