Závislost na dovozu léků Evropu zraňuje

18.12.2022

Deník Právo informoval o nedostatku léků proti horečce u dětí. V Česku přitom odstartovala epidemie respiračních onemocnění. Předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hillerová uvedla, že podobnou situaci za svou třicetiletou praxi nepamatuje.

Příčiny této alarmující situace ozřejmil ředitel České asociace farmaceutických firem Filip Vrubel. Podle něj může být "překážkou ve výrobě zpoždění dodávky účinné látky nebo obalových materiálů, nedostatek hliníku pro výrobu blistrů nebo papíru pro krabičky". A Státní ústav pro kontrolu léčiv označuje za příčiny problémy ve výrobním a dodavatelském procesu, například chybějící suroviny, které se často dovážejí z Asie.

Je evidentní, že na nedostatku léků se projevuje kumulace krizí: stále doznívající narušení dodavatelských řetězců z pandemie, covidové restrikce v Číně a v neposlední řadě i válka na Ukrajině. Situaci výrazně zhoršují i raketově rostoucí ceny energií.

Agentura Reuters v říjnu přinesla alarmující zprávu, že evropský farmaceutický průmysl se nachází v hluboké krizi, která se prohlubuje. Příčina je jednoduchá: výroba léků v Evropě je nerentabilní a výrobci přesunují výrobu do Asie. Děje se to i v případě některých léků proti rakovině.

Silná závislost Evropy na lécích ze vzdálených destinací se přitom projevila už za pandemie. Ukázalo se, že v ní chybí paracetamol, neboť Indie jako jeho hlavní dodavatel zarazila export s ohledem na nutnost pokrýt potřeby vlastních obyvatel. Poslední evropský závod na výrobu paracetamolu uzavřela již na konci první dekády století ve Francii společnost Rhodia. Odůvodnění bylo standardní: asijské země mohou nabízet preparát mnohem levněji.

Přílišná závislost na dodávkách léků z Asie je už dlouho Achillovou patou Evropy. V současné turbulentní a nepředvídatelné mezinárodní situaci si lze představit scénář s přerušením dodávek vyvolaný další eskalací války na Ukrajině nebo dalším zvyšováním napětí kolem Tchaj-wanu. Když je třeba v běhu čipová válka USA proti Číně, nemůže vzniknout v nějaké podobě i "válka léková"?

Evropu zatím ještě pořádně nenakoply ani závažné problémy za covidu. Zatím zaznívaly jen slovní výzvy přemístit některé výroby léků ze vzdálených regionů zpátky do Evropy. Otázkou samozřejmě je, zda k tomu bude ochoten privátní byznys, který sleduje hlavně zisk.

Právě tady by měla zaúřadovat Evropská komise a národní vlády. Mít vlastní kapacity na výrobu léků je nepochybně součástí úsilí o tolik vzývanou evropskou strategickou autonomii. Ostatně už na energetické krizi vidíme, že trh nevyřeší vše, někdy naopak neúměrně zvyšuje míru zranitelnosti. A ta léková je jednou z nejvyšších.

Miloš Balabán, Právo