Zbraně a máslo

03.05.2022

Ministryně obrany Jana Černochová v sobotním Právu nastínila aktuální priority resortu. I kvůli desítkám miliard korun, které půjdou obraně navíc: V dilematu "zbraně versus máslo budeme muset lidem vysvětlovat, že toto je postup, který nám zajišťuje obranyschopnost a bezpečnost, ale na druhou stranu, že i když se zvýší rozpočet ministerstva obrany dané finanční prostředky částečně zůstanou v České republice u českých daňových poplatníků."

K tomu určitě patří i upřednostňování domácího obranného průmyslu, což ministryně potvrdila. Tady je možné připomenout, že je součástí evropského obranného průmyslu, který s obratem téměř 100 miliard eur zaměstnává půl milionu lidí a je tak největším evropským průmyslovým odvětvím.

Válka na Ukrajině ukázala, že i v Česku, že je důležité disponovat obrannými výrobními kapacitami, které zajišťují Česku nemalou míru obranné autonomie. V tuto chvíli se totiž ve všech zemích EU projeví, navzdory evropské integraci, preference domácích zájmů.

Ministryně poodhalila i další pojetí "másla" v české obranné politice. Jde totiž o to, co se bude započítávat do oněch dvou procent HDP. Počítá se s alokací zdrojů z obranného rozpočtu na výstavbu infrastruktury. Ministryně uvedla jako příklad dostavbu dálnic.

I v souvislosti s obranným rozpočtem by ale stálo za zamyšlení, zda by se neměly zároveň zvýšit prostředky na rozvojovou a humanitární pomoc. Letos je na ní vyčleněna pouhá miliarda korun. Lze se ptát, zda to není v souvislosti s vývojem blízko od našich hranic i v okolí Evropy málo. Některým bezpečnostní hrozbám, třeba v podobě migračních vln z oblastí destabilizovaných konflikty, suchem a hladem, čelit zbraněmi nepůjde.

Raketově stoupají ceny potravin - jejich světový index dosáhl nejvyšší úroveň od svého vzniku v roce 1990. Francouzský prezident Macron nedávno řekl, že Evropa musí být v příštích 20 letech připravena na 60 milionů uprchlíků z Afriky a Blízkého východu, neboť se dá očekávat ekonomický kolaps z důvodu výpadku dovozu obrovského množství ruské a ukrajinské pšenice.

Rozsáhlou pomoc bude ale potřebovat i poválečná Ukrajina, která se může nacházet i na druhé straně nové "železné opony" mezi Evropou a Ruskem. A je v našem zájmu, aby rekonstrukce Ukrajiny umožnila návrat části uprchlíků, kteří zde našli azyl před válkou.

Stále tak platí, že na zajištění obrany a bezpečnosti Česka je nutné hledět v mnohem širším rámci než jen skrze výši obranného rozpočtu.

Miloš Balabán, Právo