Amerika na prvním místě i v Evropě?

06.12.2022

Z Bruselu zaznívá, že politika USA prohlubuje ekonomické problémy vyvolané ruskou válkou na Ukrajině. Servítky si nebral spolupředseda německých sociálních demokratů Lars Klingbeil v interview pro Die Welt: ekonomická politika USA nemůže být zaměřena proti Evropanům.

Dvě věci leží Evropanům v žaludku: předražený americký zkapalněný plyn a projekt masivních subvencí na podporu domácího průmyslu, který je lákadlem i pro evropské firmy hlavně s ohledem na nižší ceny energií. Někteří ekonomové soudí, že to může vyvolat vlnu deindustrializace v Evropě.

Francouzský prezident Macron na večeři v Elysejském paláci vyzval desítky šéfů velkých společností, mj. BMW, výrobce léků Astra Zeneca nebo výrobce technického plynu Air Liquide, ať výrobu do USA nepřenášejí.

Macron řekl, že potřebujeme zákon "Kupujte evropské výrobky", podobně jako to mají Američané. "Čína chrání svůj průmysl, Spojené státy činí totéž a Evropa je jen průchoďák."

Při své návštěvě USA naléhal na Bidena, ať projekt subvencí reviduje, ten to ovšem jednoznačně odmítl. Podle Listu Financial Times Američané zároveň Evropany tlačí do politiky "všichni proti Číně". Ukázalo to nedávné zasedání ministrů zahraničí států NATO v Bukurešti. Velké většině států NATO, včetně Německa a Francie se to nelíbí a odmítají se s americkými zájmy ztotožnit. Jeden diplomat dokonce řekl, že USA mají tendenci přikazovat, a to nejen ohledně Číny, ale všeobecně.

K mimořádnému výkonu se tak vypjal šéf evropské diplomacie Josep Borell, když prohlásil, že "velká většina indopacifických a evropských zemí nechce být nucena k nemožným rozhodnutím, nechtějí volit mezi USA a Čínou". Borell přitom zapomíná, že strategická autonomie Evropy, o níž se léta mluví je zatím jen zbožným přáním.

Evropané jsou rozčarováni i z americké politiky na Ukrajině. Bruselu se nelíbí, že USA vydělávají na válce nejvíce nejen kvůli vysokým cenám plynu, ale i kvůli dodávkám zbraní, jak plyne z vyjádření nejmenovaného představitele EU pro list Politico. Jenže Evropa si musí být vědoma, že Spojené státy stále sledují hlavně vlastní zájmy. V tom se Biden od Trumpa neliší.

A Evropané si musí být vědomi, že válka na Ukrajině je jen kapitolou v zásadním strategickém souboji mezi USA s Čínou, který bude mít vždy přednost před zájmy EU. Geopolitika je prostě neúprosná. Není dobré se oddávat přehnaným iluzím. 

Miloš Balabán, Právo