Armáda oběšená v investiční smyčce
Státní rozpočet na příští rok počítá s deficitem 252 miliard korun. Jediný resort, který dostane reálně přidáno je obrana, jež si polepší o téměř čtyřicet miliard. Kvůli válce za humny se o tom praktiky nediskutovalo, i když třeba zdravotnictví zchudne o 30 procent a ve školství chybějí desítky miliard.
Příležitost v krizi alespoň trochu ušetřit se nabízela v souvislosti s nákupem stíhaček.
Vláda ale ani na chvíli neváhala a rozhodla se pro úplně nejdražší – americké F-35, za které v příští dekádě zaplatíme minimálně 200 miliard korun. Přitom není vůbec jisté, zda bude republika mít v dalších letech dost peněz na jejich drahý provoz.
Hrozí tak, že by se česká armáda mohla oběsit na takzvané investiční smyčce, kdy enormní výdaje na jeden druh zbraně potápí rozvoj dalších obranných struktur. Zajímavou prognózu před časem vyslovil v Právu komentátor Petr Fischer: Česko bude sice ekonomicky zaostávat ale nad ním se budou aspoň občas prohánět supermoderní F-35. Dnešní členy vlády už tento trn v patě pálit nebude.
Problémů v obranném rozpočtu je ale více. Za zbrojní zakázky například platíme podivně obří sumy ve formě záloh. Stačí se podívat do státních závěrečných účtů: do roku 2020 se jejich objem pohyboval do 1,5 miliardy korun, v roce 2021 už to bylo 22 miliard a minulý rok 32 miliard. Další miliardy pak předem vyplatíme i za F-35. Nemá tak vyplácení záloh prokázat, že se obranný rozpočet čerpá správně, i když armáda stále přešlapuje na místě?
Vážné pochybnosti vzbuzuje i zakázka na nová bojová vozidla pěchoty CV90 od švédského výrobce BAE Systems – Hägglunds. Původně měla přijít na téměř šedesát miliard, nyní už se ale mluví o nejméně 71 miliardách.
Česku by se sice nakonec mělo vrátit 24 miliard v kontraktech pro zdejší firmy, jenže velká část z tohoto balíku má připadnout státnímu podniku VOP CZ v Novém Jičíně. Jak ovšem upozornilo i Právo, ten dlouhodobě hospodaří s velkými ztrátami a Nejvyšší kontrolní úřad konstatoval, že společnost je nekonkurenceschopná.
Její zaměstnanci se teď navíc bouří proti řediteli Marku Špokovi (ODS). Vyčítají mu, že je nekompetentní, což je o to peprnější, že jej do funkce dosadila stranická kolegyně a ministryně obrany Jana Černochová.
Miloš Balabán, Právo