Bezpečnost nezajistí jen víc peněz pro obranu

22.06.2023

Navzdory víře, že Ukrajinci dosáhnou strategického průlomu v boji s Ruskem konstatoval na bezpečnostní konferenci na Hradě premiér Fiala, že spíš hrozí scénář zamrzlého konfliktu. Ten by byl trvalým ohniskem bezpečnostní nestability zejména ve východní Evropě.

Prezident Pavel vyjádřil stejný názor s tím, že opotřebovávací válka na východě může vést k oslabení podpory Ukrajině ze Západu. O míře podpory se nicméně zřejmě v následujících měsících rozhodne především v USA. Vliv na to bude mít kampaň před prezidentskými volbami. S redukcí pomoci Ukrajině bude asi hodně hrát Donald Trump. Další směřování USA pak stvrdí výsledek samotných voleb v listopadu 2024. Pro zahraniční a bezpečnostní politiku řady zemí, včetně Česka tak nemusí být následující měsíce jednoduché.

Náčelník generálního štábu Karel Řehka na konferenci pokračoval v mobilizačním tónu: válku s Ruskem nelze vyloučit, je důležité na ni veřejnost připravovat, aby už jen po zmínce o případné mobilizaci lidé nepanikařili.

Podle Řehky je nutné, aby společnost byla odolnější vůči krizím. S tím je možné určitě souhlasit. Je ale třeba dodat, že míra odolnosti se odvíjí v prvé řadě od politické, ekonomické a sociální stability státu. To by mělo být klíčové pravidlo pro každou vládu.

Politika pětikoalice teď vyvolává pochyby, zda k tomu dostatečně přispívá. Chudnutí společnosti a její polarizace spolu s demontáží sociálního státu jsou pro obranu státu rizikové faktory.

Obranyschopnost a odolnost tudíž nespočívá pouze v tom, že se obranný rozpočet navýší na dvě procenta HDP.

A ani tady nelze pominout, že je nutné přistupovat s velkou rozvahou ke zvýšeným zbrojním výdajům v době ekonomické krize a rozpočtových škrtů. Nelze o tom mluvit jen v obecné rovině, byť s ostrými proklamacemi, nýbrž i velmi konkrétně.

Vláda má před sebou například nákup BVP, který se započítáním servisu, inflace a dalších položek hravě překoná sto miliard korun. A ještě víc budou stát zvažované stíhačky F-35. Takže roste i důležitost civilní kontroly armády, což nabývá na významu hlavně v době krizí.

Miloš Balabán, Právo