Černá labuť

20.05.2022

Pandemii zatlačila z popředí pozornosti válka i ekonomické trable. Míra inflace zajímá občany mnohem více než míra infekce. Virtuální covidový summit ve Washingtonu přesto vyslal jasný signál: Pandemie neskončila a nyní je čas se připravit na další. Boj proti covidu musí zůstat mezinárodní prioritou. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Gnebreysesus prohlásil, že je "čas zintenzívnit úsilí, ne zvolnit".

Alespoň jednou dávkou proti covidu má být naočkováno minimálně 70 procent světové populace. Ve vyspělých zemích už je to v průměru naplněno, jenže 125 chudších zemí této hranice ještě nedosáhlo a ve 39 zemích je pak proočkována jen pětina obyvatel.

Globální iniciativa COVAX, která má zajistit financování dodávek pro chudé země se potýká s nedostatkem vakcín. Americký Kongres zatím neschválil poskytnutí částky 22,5 miliardy dolarů na pomoc v boji s pandemií, neboť dal přednost 40 miliardám dolarů na vojenskou pomoc Ukrajině.

Je tak možné srovnávat. Reakce Západu na válku na Ukrajině ukazuje, že je schopen se rychle sešikovat v konfrontaci s tradiční bezpečnostní hrozbou a v geopolitickém zájmu.

V případě "moderních" globálních hrozeb jako jsou pandemie, změna klimatu nebo šoky v cenách komodit se tak úplně neděje. Opakuje se situace z minulosti.

Již administrativa prezidenta Clintona měla ambici zaměřit se na rizika pandemií nebo jiných globálních zdravotních výzev. Tu na počátku století zastínila Bushova "válka proti terorismu", Irák, Afghánistán. Účet za tato neúspěšná vojenská dobrodružství se přitom počítá v bilionech dolarů.

WHO nedávno zveřejnila odhad, že pandemie si vyžádala ve světě téměř 15 milionů obětí. Je to obrovské číslo i když nižší než jiné odhady, podle nichž počet nadměrných úmrtí dosahuje až 25 milionů. Ekonomické ztráty jsou také nezměrné. A jistě se může objevit další "černá labuť" v podobě kumulace několika krizí najednou: pandemie, nedostatku energií a potravin spolu s vojenským konfliktem.

Jestli je ale vůle uvažovat o tom, jak krizím předcházet a preventivně i čelit, není při pohledu na současnou globální politiku vůbec jisté.

Miloš Balabán, Právo