Další černá labuť?

15.02.2023

Za poslední tři roky jsme zažily tři "černé labutě", což je označení pro nepředvídatelné jevy a události s významným globálním dopadem. Nejprve to byla pandemie, poté ruská válka na Ukrajině, kdy většina do poslední chvíle doufala, že nevypukne, a nakonec jako jejich důsledek šokující míra inflace. Ta v mnoha zemích a regionech vystoupala na nejvyšší hodnoty za čtyři dekády.

Novým normálem se stává život ve zvýšené politické, ekonomické a bezpečnostní nejistotě. Všímejme si, jak rychle může eskalovat napětí s nepředvídatelnými dopady. Čínský balon nad USA, jeho sestřelení i diplomatická odpověď - americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli tomu nejede na důležitá jednání do Pekingu.

Absence stálého dialogu mezi dvěma nejsilnějšími světovými aktéry je přitom nebezpečná. Fareed Zakaria ve Washington Post poznamenal, že ačkoliv jsou obě supervelmoci hluboce ekonomicky propojeny nefungují žádné komunikační kanály o vojenských a ekonomických problémech, které by měly eskalaci bránit. Je paradoxem, že objem vzájemné obchodní výměny mezi USA a Čínou dosáhl minulý rok rekordu - 691miliard dolarů.

Podívejme se do historie. Když v roce 1960 Sovětský svaz sestřelil americké špionážní letadlo U-2 torpédovalo to vzájemné vztahy a eskalovala studená válka, která karibskou krizí v roce 1962 došla až na samou hranu jaderného střetu.

Nestane se dnes novou Kubou Tchaj-wan? Rétorika z čínské i americké strany kvůli ostrovu se přiostřuje, kolem ostrova houstne vojenské napětí. Generál amerického letectva Mike Minihan v memorandu ke svým podřízeným z 1. února uvedl, že mezi Spojenými státy a Čínou může kvůli Tchaj-wanu za dva roky začít válka a vyzval je k přípravě na ni. Mluvčí Pentagonu potvrdil existenci memoranda, nicméně s tím, že jeho oficiální pozici neodráží.

Profesor Hal Brands napsal, že pokud v západním Pacifiku vypukne válka Washington by spotřeboval své zásoby raket, přesně naváděné munice a dalších prostředků během dnů nebo týdnů a utrpěl by vážné ztráty v tancích, letadlech, lodích a dalších složitých a drahých typech zbraní, které je těžké nahradit.

A teď do toho přichází série záhadných, zatím neidentifikovatelných těles, z nichž některá byla sestřelena. Proč se zprávy o nich vyrojily zrovna teď, když jich podle všeho spousta létala celé roky, aniž by o tom byla informována širší veřejnost?

Šéf Severoamerického velitelství protivzdušné obrany generál Van Herck vypouští spekulace, že mohou být mimozemského původu s tím, že to zkoumají zpravodajské služby. Mluvčí Bílého domu Kirby naopak "jakoukoliv mimozemskou aktivitu" vyloučil. Míra nervozity stoupá. Další černá labuť možná čeká na svou příležitost.

Miloš Balabán, Právo