Druhá fronta Zelenského

31.01.2023

Na Ukrajině probíhá protikorupční čistka ve vrchních patrech moci. Seznam je dlouhý a nemusí být konečný, mluví se i o ministrovi obrany Reznikovi.

Zakázka na nákup proviantu pro armádu za 326 milionů eur zahrnovala základní potraviny za silně přemrštěné ceny. A třeba zástupce šéfa prezidentské kanceláře Tymošenko se proháněl po Kyjevě v autě, které bylo humanitárním darem. Někteří politici a státní úředníci si v době války udělali výlet do luxusních zahraničních letovisek nebo kupovali drahé nemovitosti.

Ani válka nic nezměnila na vysoké míře korupce na Ukrajině. V nejnovějším Indexu vnímání korupce Transparency International se umístila na 122 místě ze 180 zemí. Je označována za nejzkorumpovanější zemi v Evropě.

Prezident Zelenskyj je ve složité situaci. Stal se mezinárodní ikonou, symbolem tvrdého odporu proti ruské agresi. Jenže zprávy o korupci podle Washington Post znepokojily mnohé západní země, které na Ukrajinu poslaly obrovské sumy peněz, aby jí pomohly odvrátit ekonomickou katastrofu způsobenou válkou.

A co si o rozkrádání, korupci a luxusu vládních činitelů může pomyslet obyčejný ukrajinský občan trpící válkou nebo voják v přední linii, kterému nad hlavou létají ruské střely? Michajlo Tkač z listu Ukrajinskaja Pravda položil v této souvislosti otázku, zda mohou představitelé moci v zemi, jejíž čtvrtina už leží v troskách, žít luxusně.

Západ ale musel znát ukrajinskou realitu. Tváří v tvář ruské invazi se spíš přimhouřily oči a pomáhalo se i s rizikem, že se někdo na pomoci obohatí. Impulz k zásahu tak s velkou pravděpodobností nepřišel zevnitř, nýbrž zvenku - od USA a EU. Zelenskyj musel konat, pokud měla Ukrajina dostat další zbraně, hlavně tanky. Určitě není náhoda, že protikorupční tažení vypuklo v momentu, kdy se o nich rozhodovalo.

. Je to důležité pro Bidenovu administrativu, která čelí tlaku některých republikánských kongresmanů požadujících větší kontrolu nad podporou Ukrajině. I Brusel musí brát v potaz, že pokud chce přesvědčit občany Unie o účelnosti rozsáhlé poválečné pomoci nepůjde to bez garancí, že nebude částečně rozkradena. Zelenskyj musí bojovat na druhé, vnitřní protikorupční frontě. Tady víc zbraní nepomůže.

Miloš Balabán, Právo