Henry Kissinger: odešla legenda, která měnila svět

01.12.2023

Ve sto letech zemřela diplomatická legenda Henry Kissinger, bývalý poradce pro národní bezpečnost a ministr zahraničí USA. V politických funkcích byl na přelomu 60. a 70. let necelou dekádu, ale i tak se výrazně zapsal do dějin.

Byl hybatelem amerického obratu vůči Číně. Navázání vztahů s bývalým nepřítelem se stalo geopolitickým přelomem, jehož dopady pociťujeme dodnes. A nedávno se vydal i ve svém věku k jednání s čínskými lídry, aby pomohl rozmrazovat současné napjaté americko-čínské vztahy.

S Kissingerovým jménem je spojena i éra uvolňování mezinárodního napětí mezi USA a Sovětským svazem za studené války. Svůj otisk zanechal i při ukončení nikam nevedoucí americké války ve Vietnamu. Za svou "tajnou diplomacii"se dočkal i Nobelovy ceny míru v roce 1973 spolu s vietnamským diplomatem Le Duc Thoem. Kissinger také sehrál významnou roli při řešení arabsko-izraelské války před padesáti lety.

Byl vyznavačem "metternichovské rovnováhy" v mezinárodních vztazích, za což byl obdivován i nenáviděn. Jenže přistupovat k řešení komplikovaných mezinárodních problémů z pozic politického realismu mu umožnilo dosahovat výsledky i tam, kde je málokdo čekal. Politická jasnozřivost a odvaha k tlumení konfliktů mohla pramenit i z jeho osudu: jako patnáctiletý židovský mladík musel se svými rodiči prchnout z nacistického Německa.

I po skončení politického angažmá zůstal vlivným činitelem a myslitelem, kterému svět naslouchal. Zanechává pozoruhodné dědictví v řadě knih s inspirativními myšlenkami.

Poslouchat Kissingera, jak se vyjadřuje ke klíčovým problémům současnosti a originálním způsobem vykládá svůj pohled na běh světa v historických a geopolitických souvislostech, vždy stálo za to.

Do posledních chvil svého života měl odvahu říkat i nepříjemné pravdy a varovat před neodpovědnou politikou. V květnovém interview pro The Economist varoval před střetem USA a Číny a jeho katastrofickými následky. Konstatoval, že USA jsou "na pokraji války s Ruskem a Čínou, kvůli problémům, které jsme si částečně sami vytvořili, a netušíme, jak to skončí nebo kam by to mělo vést". Dodal, že k odvrácení konfliktů potřebujeme odpovědné politiky.

Asi by se nám zrovna teď při pohledu na rozbouřený svět hodili další noví Kissingerové. Bohužel je ale zatím není vidět.

Miloš Balabán, MF Dnes