Hesla místo témat

06.06.2022

Zakladatel a expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek se kriticky ozval "Položil jsem si dnes otázku běžného voliče. V čem je TOP 09 jedinečná a proč právě proto ji budu volit? V zahraniční politice to zastane Petr Fiala, na rozpočtovou odpovědnost jsme trestuhodně rezignovali, manželstvím pro všechny to nedoženeme. Odpověď neexistuje. Tedy ani voliči."

Možná stojí za to kritický vhled trochu rozšířit. Třeba tím, že za poslední půlrok dost čeřila vody předsedkyně topky a zároveň Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

V březnu představila krédo své strany zajímavým výrokem: Vlády se nemají starat o lidi, vlády se mají postarat o to, aby tady bylo bezpečno, bezpečí je první předpoklad toho, aby se nám vůbec nějak dařilo."

I když to bylo vysloveno v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu je to příklad manipulativní půlpravdy. Bezpečnost neznamená jen silnou armádu a policii ale v prvé řadě společnost ve které existuje elementární sociální soudržnost. A udržovat jí je primární úkol vlády zvláště v krizové době.

Pokud lidé zaznamenali další výrok Pekarové, že "benzín je drahý, ale svoboda cennější" asi nabyl dojmu, že ideologie má zcela nahradit rozum. Přitom jen letmý pohled k sousedům Česka svědčí o tom, že se takového receptu tamní vlády rozhodně nedrží.

I v této souvislosti nelze nepřipomenout ani lednové šlapání Pekarové v diplomatickém porcelánu. Tři měsíce před volbami v Maďarsku napsala: "Češi svého Babiše už vyhnali. Pevně doufám, že se to povede i Maďarům".

Tento aktivismus se zcela minul účinkem. Viktor Orbán drtivě volby vyhrál hlavně proto, že "maďarský Antibabiš" v podobě nepřirozeného spojenectví socialistů, liberálů, zelených a okořeněný ultrapravicovým Jobbikem byl zcela neautentický a nepřesvědčivý.

Další expředseda topky Jiří Pospíšil, který Kalouskovu kritiku podpořil říká, že strana musí mít jedinečná, pro ni charakteristická témata. Těmi nemohou být hloupá hesla. Přidejme k tomu i poměrnou neviditelnost dvou ministrů za TOP 09 - místopředsedy vlády a ministra zdravotnictví Vlastimila Válka a ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové.

Možná není daleko doba, kdy se jeho experiment s druhou pravicovou stranou uzavře a prostor napravo opanuje ODS. Průzkumy to naznačují.

Miloš Balbán, Právo