Ještě hůř než studená válka

24.02.2022

Kromě silných politických prohlášení na Západě odsuzujících Rusko se objevila i řada zajímavých komentářů renomovaných publicistů a akademiků.

Někteří si myslí, že konflikt bude omezen na východní Ukrajinu, jiní očekávají, že předefinuje bezpečnost na celém kontinentu.

Pokud nezafunguje nějaká diplomatická brzda vyloučit se to nedá. Nová studená válka by znamenala faktický konec bezpečnostního řádu po pádu Berlínské zdi se všemi bezpečnostními, politickými, ekonomickými a konec konců i sociálními dopady. Zvlášť v Berlíně a v Paříži z toho musí mít hodně špatné spaní a spolu s nimi lídři středoevropských států, včetně Česka.

Robert Kagan píše ve Washington Post, že si dokáže představit ruské jednotky podél stovek kilometrů nově zranitelných hranic NATO, zejména polských. To už by bylo na pováženou.

I ve vyostřené situaci ale není od věci udělat si jistou retrospektivu Jistě není úplně snadné číst ruskou politiku, ale v posledním půlroce bylo dost signálů, co Moskva od Západu chce. Bývalý americký velvyslanec v Rusku McFaul, profesor na Stanfordské univerzitě to ve Foreign Affairs 11. února shrnul: šlo o novou velkou dohodu s USA.

Podle něj by nemusela nutně znamenat nějaké kompromisy o klíčových bezpečnostních zásadách nebo obsahovat nabídku jednostranných ústupků. Každý článek dohody by musel být založen na reciprocitě a vzájemných zájmech. A nabídkou dohody by Biden získal morální oporu a Putinova invaze na Ukrajinu by vypadala jako iracionální a nemorální.

Otázkou samozřejmě je, zda by byla Bidenova administrativa něco takového schopna podstoupit. Možná, že tomu zabránilo i lpění na možnosti vstupu Ukrajiny do NATO, což je už v současné situaci stejně naprostý nesmysl. Navíc Západ dává jasně Ukrajině najevo, že si za ní prsty na bojišti pálit nebude.

Rusové přitom zřejmě byli připraveni jednat. Svědčí o tom reakce ruského ministra zahraničí Lavrova na odpověď Američanů týkající se ruských bezpečnostních požadavků z prosince: dopis z Washingtonu tyto požadavky nezohlednil přesto ho označil za "vzor diplomatické slušnosti."

Teď ale máme nová "fakta na zemi" a ještě nám nedochází, že může být ještě hůř než teď. Rusko asi udělalo rozhodný krok i s vědomím toho, co od Západu nastane. Vyhnání Ruska z Evropy povede k tomu, že se jasně vynoří supersilná Eurasie založená na strategickém sblížení Ruska a Číny. O tom že je to myslitelné svědčí bezprecedentní nárůst jejich vzájemné politické, ekonomické i vojenské spolupráce v minulých letech. Jak pak bude vypadat souboj dvou proti jednomu v němž bude Evropa spíš v bezmocné pozici?

A co, že nám vzkázal zpoza oceánu Donald Trump, který má šanci se za určitých okolností stát znovu prezidentem, protože si teď v Americe nikdo nemůže být jist tím, co se v ní na pozadí vnitropolitických tenzí může stát? K eskalaci konfliktu by nedošlo, kdyby v Oválné pracovně seděl on a počínání Putina označil za "geniální"...

Miloš Balabán, Právo