Klec a zkouška demokracie

11.01.2023

Andrej Babiš byl soudem v kauze Čapí hnízdo osvobozen, byť nepravomocně. Před prvním kolem prezidentských voleb je to pro něj jistě dobrá zpráva. A českou politikou se unisono linou vyjádření o tom, že se potvrdila nestrannost justice. Premiér Petr Fiala se k tomu vyjádřil slovy, že "opravdové politické zápasy se v demokracii odehrávají ve volbách, nikoliv v soudních síních." Musel to přiznat i sám Babiš, který se omluvil za svoje dřívější vyjádření o politickém procesu.

Určitě by ale nemělo zapadnout co se odehrávalo před městským soudem v Praze při zahájení soudního procesu loni v září. Milion chvilek pro demokracii zde uspořádal happening s alegorickou celou s uvězněným figurantem coby Babišem. Nedalo se to vyložit jinak než jako nátlak na soudce, jak má soudit. Dost to evokovalo doby dávno minulé s rezolucemi pracujících ze závodů požadujících přísný trest pro nepřátele režimu.

Je dobře, že se vůči tomu tehdy ostře ohradil ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Nakonec museli "chvilkaři" přiznat, že to přehnali a že budou hledat jiné formy protestu. Pachuť z akce přesto zůstala.

Povytáhnout obočí dnes ovšem lze i nad vyjádřením vicepremiéra a předsedy pirátů Ivana Bartoše. Ten prohlásil, že případný odvolací soud může dojít k jinému výsledku. To je jistě pravda, ale neměl by člen vlády být zdrženlivý a o dalším vývoji soudního řízení nespekulovat?

Podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) soudce Šott prokázal mediální odvahu. "Bylo zcela jasné, že pokud neodsoudí obžalované, bude předmětem mediální kritiky založené na emocích", řekl.

Teď nastává další zkouška pro českou demokracii. Co když Babiš projde do druhého kola? Nebo třeba i vyhraje? Naplní se slova premiéra, že se politické zápasy odehrávají právě ve volbách? Nebo zase uslyšíme, že lid volil špatně a je třeba to napravit?

Miloš Balabán, Právo