Lidovecké šachy

18.06.2023

KDU-ČSL byla už v několika průzkumech volebních preferencí pod pěti procent potřebnými pro vstup do Sněmovny.

Zdá se, že za to může i jejich účinkování v pětikoaliční vládě. Dostali tři velmi důležitá ministerstva – práce a sociálních věcí, zemědělství a životního prostředí. Jejich agenda má pro Česko strategický význam, což si vyžadovalo obsadit je kvalifikovanými odborníky. Dopadlo to neslavně.

Na ministerstvo práce a sociálních věcí měla dosednout místopředsedkyně lidovců a tehdejší senátorka Šárka Jelínková. Ta ale oznámila, že se kvůli dojíždění k rodině funkce ministryně zhostit nemůže.

Nebylo tedy zbytí – předseda strany Marián Jurečka, který se vyzná v zemědělství a ministrem zemědělství už byl v koaliční vládě ČSSD, ANO, a KDU-ČSL musel usednout do čela resortu, který řeší třaskavé důchody, zaměstnanost a rozděluje nejvíce peněz ze státního rozpočtu. Že pak za ním po neúspěchu v senátních volbách v roce 2022 dorazila letos Jelínková jako jeho politická náměstkyně je detail – rodina už překážkou není.

Rodinnými důvody, proč nevzít post ministra životního prostředí argumentoval i Petr Hladík. Takže na resort byla vyslána Anna Hubáčková, která po necelém roce ze zdravotních důvodů rezignovala. Je to pochopitelné: pokud máte zdravotní problémy je těžké dělat ministra, který musí jet na plný plyn bez přehánění v režimu 24/7. A s agendami, které výrazně přesahují regionální nebo i celostátní formát.

Ale sláva! Petrovi Hladíkovi se zadrhla kariéra komunálního politika v Brně, a tak rodinné důvody nebyly překážkou, aby nastoupil za ministryni Hubáčkovou.

Neviditelný ministr zemědělství Zdeněk Nekula byl nucen vystoupit do popředí v souvislosti s neúměrně rostoucími cenami potravin. Jeho recepty a postupy co s tím dělat se ukázaly jako diplomaticky řečeno mimózní.

Lidovci tak musejí přepřahat podruhé. Vylučovací metodou – například Jan Bartošek odmítl - dospěli k předsedovi poslaneckého klubu ve sněmovně Marku Výbornému. Nikdy se zemědělstvím nezabýval, vystudoval historii a teologii, profesí je učitel.

Prý je dobře, že na resort zemědělství přichází těžká politická váha. Uvidíme, jestli toto může plně kompenzovat potřebu zemědělské odbornosti. Mám spíš podezření, že je to z nouze ctnost. Výborný byl totiž zdatným parlamentním politikem a jeho faktickým odchodem ze sněmovny, protože jako ministr na ni nebude mít čas, lidovci politicky tratí.

Zemědělství je navíc ostře sledovaný resort: pokud budeme nadále slyšet, že za vysoké ceny potravin v obchodech vlastně nikdo nemůže nebo poslouchat hraběcí rady o tom, že máme jezdit nakupovat levnější potraviny do Polska tak to renomé ministrovi a potažmo celé vládě nezvýší.

Uvidíme, jestli lidovcům nakonec nehrozí v jejich šachové partii mat.

Miloš Balabán, Právo