Násilí v Izraeli může ovlivnit i ruskou válku proti Ukrajině

09.10.2023

Padesát let poté, co Egypt a Sýrie zahájily na židovský svátek Jom kipur válku proti Izraeli podniklo teroristické hnutí Hamás útok na jeho území. Po odpálení více než tisícovky raket z území Gazy, následoval výsadek přepadových týmů Hamásu, které zaútočily na města, vesnice a kibucy, kde byli zmasakrováni izraelští civilisté.

Země se podle premiéra Netanjahua ocitla ve válce. Prioritou je útok odrazit a zlikvidovat vojenské a vládní kapacity Hamásu. Nadcházející týdny budou pro obyvatele Gazy krušné, nálety jsou jen předehrou. Celkový počet obětí konfliktu na obou stranách půjde do stovek, možná i tisíců.

Proč Hamás zaútočil právě teď? Nemohl si vyhodnotit, že Izrael nacházející se dlouhodobě v politické krizi vyvolané spory o soudní reformu a vedoucí k polarizaci společnosti může být i bezpečnostně oslaben?

Dalším problémem je politická nekompetence krajně pravicových a ortodoxních stran kabinetu. Řada izraelských expertů např. poukazuje na neschopnost ministra národní bezpečnosti Bena Gvira řídit resort.

Udivuje, že zpravodajské služby nebyly schopny detekovat plán Hamásu na teroristickou operaci, i když disponují vysoce sofistikovanými špionážními technologiemi. Admirál Eli Marom, bývalý velitel vojenského námořnictva již prohlásil, že krach bezpečnostních sil bude mít velké následky.

Paradoxem je, že tísněný Netanjahu může nyní pod tlakem bezpečnostní hrozby "shromáždit pod prapory" i opozici. Nabídl opozičním lídrům, expremiérovi Ja'iru Lapidovi a exministru obrany Binjaminu Gancovi utvoření vlády národní jednoty. Ti neodmítli, jejich podmínkou ale je, aby Netanjahu odstavil od moci ultrapravicové strany.

Aktuální dění v Izraeli má samozřejmě i mezinárodní přesah. Bude teď možné, aby došlo k uzavření historické dohody o normalizaci vztahů mezi ním a Saudskou Arábií pod záštitou USA, která má zásadně změnit situaci na Blízkém východě? Jak budou reagovat arabské země, jejichž vlády mohou být konfrontovány s tlakem na podporu Palestinců? Jak teď bude postupovat Írán?

Větší nestabilita v regionu je pro Západ vážnou komplikací v okamžiku, kdy koncentruje svoji pozornost na ruskou válku proti Ukrajině. Nepodnítí to snahu nalézat nějaké řešení pro její ukončení, protože dvě ohniska nestability mohou být nezvládnutelná? Evropa musí počítat i s tím, že na situaci v Izraeli mohou reagovat početné muslimské menšiny v některých zemích.

To, k čemu došlo v Izraeli jen dokresluje zvýšenou míru rizik, nebezpečí a nepředvídatelnosti ve stále více fragmentovaném světě. A bohužel může být i hůř.

Miloš Balabán, Právo