Německo se stává místem nenávisti. K Německu. A Židům

20.11.2023

Boj Izraele proti islamistickým teroristům v Gaze přináší i znepokojivý nárůst projevů antisemitismu na Západě. Čerstvě na to upozornil šéf americké Federální bezpečnostní služby (FBI) Christopher Wray. Za pravdu mu dávají útoky, jimž čelí Židé na prestižních amerických univerzitách. Dochází k nim však také v Británii, Francii.

A stranou nestojí ani Německo, kde se rovněž zvedla vlna protižidovské nenávisti doprovázená násilím. A to ve chvíli, kdy si svět připomíná 85. výročí Křišťálové noci – brutálního nacistického pogromu. Před berlínskou synagogou Kahal Adass Yisroel přistály Molotovovy koktejly. V jiné čtvrti hlavního města – Neuköllnu – oslavovali 7. října propalestinští stoupenci brutální útok Hamásu na izraelské civilisty A pobočka kavárenské společnosti Starbucks tam byla napadena kvůli tomu, že její ředitel Howard Schultz je Žid. V Düsseldorfu a Essenu se konaly pochody islamistů, kteří žádali mimo jiné vyhlášení chalifátu.

Evropští Židé mají znovu strach, že se stanou terčem otevřeného násilí. Začínají skrývat svou identitu a podle široce respektovaného týdeníku Der Spiegel se obávají vyjít i na ulici. Devadesátiletý muž, který přežil holocaust redakci řekl: "My Židé jsme opět snadným cílem pro všechny idioty, chodící po našich ulicích."

I proto spolkový kancléř Olaf Scholz prohlásil, jak moc se stydí za to, že "Židé dnes v Německu, které spáchalo šoa, znovu čelí vyloučení". Antisemitismus pak nazval jedem demokratické společnosti. Odhodil i politickou korektnost, když varoval migranty z muslimských zemí, že projevem nenávisti vůči Židům riskují ztrátu povolení k pobytu. Spolupředseda německých Zelených a vicekancléř Robert Habeck šel ještě dál, když adresně odsoudil "islámský antisemitismus".

Německé politické elity by ovšem samy měly zpytovat svědomí. A sice v souvislosti s migrační krizí z roku 2015, během níž do země (a potažmo Evropy) vpustili bez jakékoliv kontroly obrovské množství lidí s odlišným náboženským přesvědčením a hodnotami.

Po letech, během nichž nezřídka tolerovala i islamistické fanatiky, čeká Evropu mimořádně složitý úkol. Nelegální migrace, jíž kontinent stále čelí, má potenciál rozvrátit západní společnost a bezpečnost. Jak připomíná nejčtenější německý deník - bulvární Bild – ve svém manifestu proti antisemitismu: "Německo se stává místem nenávisti k hodnotám, k demokracii, k Německu."

Miloš Balabán, Právo