Odvaha

13.01.2022

Počátkem minulého roku byl v centru pozornosti problém dostatku vakcín proti covidu Vyvolávalo to spory i zlou krev na mezinárodní scéně. Dominujícím problémem letos je spor o očkování, resp. o zavedení povinnosti se nechat očkovat. Zvlášť na Západě se z toho stalo silné politikum. Mluví se o tom, že společnosti jsou kvůli tomu rozdělené. Detailnější pohled do řady zemí ale možná ukazuje trochu jiný obrázek: hlasitá menšina odmítačů stojí proti tiché většině odpovědných občanů.

Francouzský prezident Emmanuel Macron si je toho nepochybně vědom. A nehledě na prezidentské volby v dubnu (nebo právě proto) expresivně prohlásil, že chce rozzuřit lidi odmítající očkování proti covidu 19 zpřísněním restrikcí proti nim. A na výtku, že pošlapává svobody a nerovně zachází s občany řekl, že "Když si někteří ze své svobody...udělají motto, nejenže ohrožují životy ostatních, ale také omezují svobodu ostatních. To nemohu přijmout. Když jste občanem musíte souhlasit s plněním své občanské povinnosti".

Otevřeně vyzval své politické soupeře k jasnému stanovisku: Co uděláte, abyste zvýšili počet očkovaných, nebo jste na straně 5 milionů antivaxerů proti 50 milionům očkovaných?

I naši konzervativní politici by si měli všimnout slov designovaného předsedy německých křesťanských demokratů Friedricha Merze, který pro server Focus Online napsal, že mezi demonstranty proti očkování se objevují "nejen notoričtí pachatelé násilí, ale stále více občanů, kteří dosud vedli zcela normální život a kteří se nechali strhnout k excesům nenávisti a násilí konspiračními teoriemi, scénáři strachu a pochybnými odborníky na otázky covidu-19".

Není to už i náš problém? Jak daleko je třeba od verbálních výhrůžek antivaxerů, kteří si za svůj cíl vybírají přední experty či prezidenta lékařské komory Milan Kubka k násilným činům? Na lehkou váhu to rozhodně brát nelze.

Může se stát, že vláda před rozhodnutím o povinném očkováním stejně neuteče. Jen tak lze zajistit, aby byla populace dostatečně chráněna před nákazou covidem a vyhnout se tomu, že se zdánlivě s jarem a létem dostaneme z pandemie a na podzim a v zimě se potkáme s novými variantami covidu, které nás opět zaskočí, a znovu spadneme do restrikcí a plných nemocnic. Chce to víc politické odvahy.

Miloš Balabán, Právo