Pandemický Damoklův meč

14.09.2023

Osmiprocentní nárůst onemocnění covidem zatím nechává ministerstvo zdravotnictví v klidu. Ministr Vlastimil Válek (TOP 09) covid označil za sezonní respirační infekci a doporučil bezplatnou vakcinaci rizikovým skupinám. Není ale od věci podívat se za česká humna.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v srpnu uvedla, že počet infekcí covidu se oproti předchozím měsícům zvýšil o 38 procent. S nástupem nového školního roku zároveň rostou obavy, že by vlna opět mohla dostat charakter pandemie.

Na zasedání světového zdravotnického shromáždění v Ženevě se pak šéf WHO Tedros Ghebreyesus nechal slyšet, že koronavirus považuje stále za hrozbu, nikoli však jedinou. Varoval, že budoucí zdravotní katastrofy mohou být i horší a mohou mít ještě smrtelnější potenciál.

V této souvislosti stačí připomenout, že američtí vědci objevili v posledních čtrnácti letech více než 900 nových virů. A dávají otevřeně najevo obavy, že covidové vlny nebyly tou poslední pandemií v našich životech.

Velkým nebezpečím jsou především zoonózy, infekční choroby, přesouvající se ze zvířat na lidi. Rizikovými zónami jsou v tomto ohledu západní Afrika, jihovýchodní Asie a Jižní Amerika. Podle agentury Reuters se hrozba přenosu týká zhruba miliardy lidí, kteří v uvedených regionech žijí.

K rychlému rozšíření nových infekčních vln může přispět turistický ruch, mezinárodní obchod i bezpečnostní nestabilita, jež vyvolává masovou migraci. Přičemž masivní migrační nástupiště do Evropy představuje právě západní Afrika.

Světová zdravotnická organizace se nyní sice snaží vybudovat mechanismy, které by všem 194 členským zemím pomohly pandemiím čelit, primární míra odpovědnosti za jejich zvládnutí ale bude ležet na jednotlivých národních vládách. Nabízí se proto otázka, zda se české ministerstvo zdravotnictví opravdu dostatečně poučilo ze svých minulých "pandemických chyb". Zvláště jsme -li nyní svědky toho, že se snižují personální stavy krajských hygienických stanic až do míry, kdy už se jejich část dostala na úplnou hranu kapacit.

Být připraven i na ty nejhorší zdravotnické scénáře rozhodně není luxus. Poté co jsme prožili tři těžké pandemické roky je na místě maximální předběžná opatrnost.

Miloš Balabán, Právo