Příběh se opakuje

16.01.2023

I třetí přímé prezidentské volby v Česku přináší obraz země rozdělené na dva tábory. Nové je to, že polarizace jasně přišla už v prvním kole. Voliči se koncentrovali na souboj těžkých vah, a proto Petr Pavel a Andrej Babiš převálcovali ostatní kandidáty o parník. Ti v podstatě sehráli pouze roli komparsu, což se týká i Danuše Nerudové, která měla být černým koněm voleb.

Ačkoliv prezident nemá příliš velké pravomoci přímá volba se stala pro voliče motivací k vyjádření osobního postoje ke kandidátům a zároveň i jakýmsi referendem o vládě a její politice. Pavel těžil z toho, že se stal jediným relevantním kandidátem antibabišovského tábora, což je i výsledek jeho dlouhodobého veřejného zviditelňování, se kterým začal v podstatě hned poté, co skončil ve funkci předsedy vojenského výboru NATO.

Babiš, stejně jako Miloš Zeman využil toho, že zde existují "poražení a ponížení", kteří nejvíce doplácí na dopady ekonomické krize. A i když jsou proti vládě, přesto jsou skeptičtí k tomu, že jejich účast ve volbách může něco změnit. Babiš je přesvědčil, že ano. Proto získal víc než ANO v posledních parlamentních volbách. Možná je to zdvižený prst pro pětikoalici.

S tím souvisí i to, že Babiš výrazně vyhrál v Karlovarském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji, tedy regionech, kde se nejvíc projevují ekonomické a sociální problémy. Pavel naopak nejvíce bodoval nepřekvapivě v Praze a středních Čechách. Jenže v zasypávání příkopů mezi "Českem A a Českem B" má prezident jen omezené možnosti.

Jedna věc se ale přehlédnou nedá. Sedmdesát procent lidí hlasovalo pro bývalé členy KSČ, kteří měli za minulého režimu našlápnuto k solidním kariérám. Dokázali se ale adaptovat na demokratické poměry a pracovat v jejich prospěch. Minulost se tak ve volbách neřešila, není to už pro společnost zásadní téma. Ani pro vlivné podporovatele Petra Pavla.

A i když se může nehezky vynořit před druhým kolem voleb bude to jen součást předvolebního boje. Tímhle martyriem si možná projdeme naposledy. Za pět let, téměř čtyři dekády po listopadu 1989, už asi minulost nebude hrát žádnou roli.

Jedno je jisté: ať už ve volbách vyhraje Pavel nebo Babiš na Hradě to v příští pětiletce nemusí být vůbec jednoduché. Přes Česko se může převalit řada ekonomických, bezpečnostních a geopolitických tsunami. A prezident by měl pomáhat je zvládat.

Miloš Balabán, Právo