Proč už Petr Pavel plánuje odcházení?

27.01.2024

Prezident Petr Pavel při úterní besedě s občany ve Stříbře odpovídal na dotaz z publika, zda bude znovu kandidovat na úřad prezidenta. "Mám za to, že jeden pětiletý mandát, když člověk dělá naplno, je až dost," zněla odpověď. "Navíc jsem zaslechl názor a ukázku světových lídrů, které nebudu jmenovat, že světová politika je jeden velký geriatrický park. Domnívám se, že by mělo docházet k obměně, a i na nejvyšších politických funkcích by se měla objevit nová krev, která přinese trošku jiný pohled na věc," doplnil prezident. "Navíc bych si chtěl trochu užít důchodu, a ne se nechat vynést nohama napřed," zakončil Petr Pavel a za odpověď sklidil obrovský potlesk.

Po éře Václava Havla, Václava Klause a Miloše Zemana s jejich deseti lety ve funkci je neobvyklé, když prezident necelý rok po nástupu do funkce oznámí, že mu jedna prezidentská pětiletka stačí. Není ale v pozadí jeho rozhodnutí pochopení faktu, že člověk bez zkušeností ve vrcholné politice a bez politického zázemí to má v prezidentské funkci mimořádně těžké? Může brát v potaz, že Česko vstupuje do turbulentních let doma i venku. A není jisté, že do voleb vydrží pětikoalice, která velmi přispěla k jeho zvolení. Pnutí uvnitř ní začínají sílit.

Po parlamentních příští rok se může změnit i politická mapa Česka. Zdá se, že strana jeho prezidentského protikandidáta bude mít navrch. Pak by se prezident mohl stát "chromou kachnou".

Po roce na Hradě se navíc ukazuje, že prezident nedisponuje ani stabilním politickým týmem. Personální průvan na Hradě je nemalý: odešli spolupracovníci z prezidentské kampaně, teď se poroučí i kancléřka Vohralíková.

Petr Pavel má asi před očima i osud dvou "nepolitických" prezidentů na Slovensku. Andrej Kiska i Zuzana Čaputová zjevně narazili na své politické limity a hodili po pěti letech, ne úplně dobrovolně, flintu do žita. Kiskův pokus o vstup do politiky s vlastní stranou skončil neslavně.

Prezidentův argument, že si chce trochu užít důchodu, a ne se nechat vynést nohama napřed, tak možná slouží k tomu, aby odůvodnil odchod z politiky, než by ho mohla semlít.

I když pokud by eventuálně dosloužil druhé období, bylo by mu 72 let, a to dnes není pro zdravého jedince handicap.

Dlužno ale dodat, že především USA nám mohou závidět prezidentovy úvahy o věku a důchodu, když se o prezidentský post znovu utkají dvaaosmdesátiletý Joe Biden a sedmasedmdesátiletý Donald Trump. Pavlova zmínka o geriatrickém parku a potřebě nové krve je tady na místě, protože Amerika bude potřebovat v rychle měnícím se světě hodně svěží mysl, čehož kolem osmdesátky není jednoduché dosáhnout.

Ze Stříbra do Washingtonu nicméně asi názor našeho prezidenta nedolétne.

Miloš Balabán, Právo