Referenda a naděje

30.01.2023

Třetí přímou prezidentskou volbu opět doprovázel příval nebývalých emocí a konfliktů, který dokonce dělil i rodiny. Přispívalo k tomu i to, že svým způsobem byla referendem o Andreji Babišovi. Ten ve volbě prohrál o téměř sedmnáct procent hlasů. Znamená to, že jeho politika byla odmítnuta a že je to začátkem jeho konce v politice, jak se nechal slyšet premiér Petr Fiala? Nevypadá to tak. Dva miliony čtyři sta tisíc hlasů pro Babiše je možný kapitál, na kterém může ANO stavět do budoucích voleb - evropských, krajských (oboje 2024) i parlamentních (2025). ANO možná na porážce svého předsedy paradoxně vydělalo. Na Hradě by mu až tolik nemohl pomáhat.

Pětikoalice má sice teď všechny klíčové posty ve státě pod kontrolou, jenže prezidentské volby ukázaly, že potenciál nespokojenosti s její politikou rozhodně není malý. A pokud ho ještě třeba rozšíří pokusem o demontáž sociálního státu, jak zatím náznakově registrujeme, mohla by se v příštích parlamentních volbách se zlou potázat.

Proběhlo ale ještě jedno referendum: o minulosti. Ukázalo se, že pro většinu voličů nehraje někdejší aktivní členství Petra Pavla v KSČ žádnou roli. Neměli problém zvolit "polepšeného hříšníka", jak se o Pavlovi, vyjádřil jeho dlouholetý spolupracovník, exdiplomat Petr Kolář. Musí to vzít na vědomí i vlivní prezidentovi fandové, kterým dříve komunistická minulost vždy, a často i účelově, vadila. Zjevně už to teď není téma, které táhne.

Teď nás čeká návrat do všedních dnů. Za humny je válka, ze které se může stále vyklubat i globální konflikt, Západ má co dělat, aby obstál v rychle se měnícím světě. Česko stále ještě postrádá jasnou strategii svého celkového, nejen ekonomického, rozvoje. Navíc se dramaticky zadlužujeme a kumulace krizí se stává normálem.

Shodou okolností před 55 lety usedl na Hradě také armádní generál - Ludvík Svoboda. Bylo to v době velkých nadějí a veřejnost volbu vnímala jako symbol lepších časů. Iluze brzy vzala za své. Dnes sice žijeme v jiných reáliích, ale volba dalšího armádního generála do čela státu je pro více než tři miliony občanů také výrazem naděje na lepší politiku. Jednoduché to nebude, protože nově zvolený prezident má před sebou pět turbulentních let, které prověří jeho schopnost přispět k tomu, aby ve společnosti vládl řád a klid, jak slibovalo heslo prezidentské kampaně. Další "polednový vývoj" právě začíná.

Miloš Balabán, Právo