Rozpačitá obhajoba

27.04.2023

Osmdesátiletý americký prezident Joe Biden oficiálně ohlásil, že se bude ucházet o znovuzvolení. Idea "přechodného prezidenství" se kterou nastupoval v roce 2021 do úřadu, poté, co se mu podařilo dostat z Bílého domu Donalda Trumpa je zapomenuta.

Zajímavé je, že se opět stylizuje do role politika, který má bránit ve Spojených státech demokracii. "Otázka, které čelíme je to, zda v příštích letech budeme mít více svobody nebo méně" řekl ve svém propagačním videu.

Bidenova kandidatura přesto vyvolává otazníky. Nominaci má u demokratů téměř jistou, což ovšem svědčí o tom, že strana nedisponuje jiným mladším politikem, který by byl schopen vést USA v době, kdy musí čelit mnoha složitým politickým, ekonomickým výzvám jak doma, tak ve světě. Supervelmoc se musí vyrovnávat s tím, že se v globální politice stále častěji dostává do role "prvního mezi rovnými".

Americká média konstatují, že mezi demokraty nepanuje ohledně prezidentské obhajoby nadšení. Nedávný průzkum CNN ukázal, že 54 procent demokratů a demokraticky orientovaných nezávislých uvedlo, že by dalo přednost jiné nominaci. Ozývá se i nemálo hlasů, že Biden není v kampaních příliš dobrý.

V průzkumech veřejného mínění si navíc Biden nevede dobře už od léta 2021. Alex Samuels na portálu FiveThirtyEight konstatuje, že nemalé části jeho politické agendy stagnují a kvůli tomu ztrácí půdu pod nohama. Zvláště ekonomická situace vždy hrála v prezidentských volbách rozhodující roli. A za Bidena inflace příliš neklesá, ceny potravin a nájmů jdou vzhůru.

Využívá toho pravděpodobný republikánský protikandidát 76letý Trump, který konstantně Bidenovi vyčítá nezvládání problémů právě s inflací, ale i s integrací, kriminalitou, migrační vlnou na jižní hranici a systémem vzdělávání. A navrch přidává chaotické stažení z Afghánistánu, válku na Ukrajině i pokračující napětí ve vztahu s Čínou. "S tak katastrofálním a neúspěšným prezidentským kandidátem je téměř nepředstavitelné, že by Biden vůbec pomýšlel na to, aby se ucházel o znovuzvolení," řekl Trump.

Nejspíš nás čeká repete vyostřeného souboje z roku 2020, který může ještě více polarizovat společnost, což by mohlo mít negativní vliv na americkou zahraniční politiku a obraz Spojených států ve světě. 

Miloš Balabán, Právo