Rozum v koutě

01.06.2023

Veřejné vyjádření náčelníka generálního štábu Karla Řehky, že válka mezi Ruskem a NATO je možná a že bychom byli od první chvíle jejím účastníkem mělo překvapivou dohru. Premiér Petr Fiala poté řekl, že České republice konflikt bezprostředně nehrozí, armáda se ale musí připravovat na všechny, i ty málo pravděpodobné varianty.

Je premiérovo vyjádření odrazem kritiky, že Řehka až příliš straší veřejnost? Jinak se to asi vnímat nedá, když se musí něco "dopovědět".

Vždyť pokud občan žijící v existenčních obavách ještě uslyší, že válka je málem za dveřmi může velmi znejistět. Je velký rozdíl mezi slovy na uzavřeném brífinku ministerstva a slovy vyřčenými do veřejného prostoru. Politik i voják je musí vážit na lékárnických vahách a s rozumem.

Toho nedbá premiérova spolustranice, senátorka Miroslava Němcová. "Rusko se sune přes Maďarsko a Slovensko i k nám. Asi proto byl Babiš u Orbána. Proto ANO, Středula a ke zradě vždy připravení komunisté eskalují napětí a chtějí svrhnout naši vládu," obvinila odboráře ze zrady ve prospěch Ruska.

Jako bychom slyšeli ozvěnu z dob hledání třídního nepřítele a odhalování zločinných piklů ohrožujících naši vlast. Člověka až mrazí, v jakém myšlenkovém světě senátorka žije. Josef Středula by podle svých slov nerad získal dojem, že hájení zájmů zaměstnanců je považováno za cosi jako vlastizrada. A vyzval k omluvě.

Prohlubování polarizace některými politiky vede k menší odolnosti vůči krizovým situacím. Vláda by na to neměla zapomínat právě ve chvíli, kdy prosazuje škrty, které nejvíc odnesou občané s nízkými příjmy. Když ne omluva, přijde aspoň další premiérské dovysvětlení? 

Miloš Balabán, Právo