Střelba do vlastní nohy

04.03.2023

Nebezpečí radikalizace společnosti je dnes v Česku skloňováno ve všech pádech. V předběžném varování Krizového informačního týmu Ministerstva vnitra České republiky se uvádí, že se dotýká i pracovníků státní a veřejné správy.

Můžeme se zde dočíst, že "lidé se neradikalizují na základě zkreslených informací a příchylnosti k Ruské federaci, ale z frustrace s fungováním státu během současné krize a z dopadů, které to má na výkon jejich práce a místní veřejnost". Když si člověk vzpomene na podfinancované a frustrované úředníky Úřadů práce, kteří čelí náporu občanů žádajících o dávky v nouzi tak to sedí.

Zajímavé také je, že varování nepovažuje za hlavní problém dezinformace plozené cizí mocností, nýbrž spíše neschopnost doma vládnout. S tím by si těžko poradil "Akční plán proti dezinformacím", který nakonec padl po protestech odborné veřejnosti pod stůl, stejně jako jeho autor, dnes již bývalý zmocněnec pro oblast médií a dezinformací Michal Klíma.

Zdejší dění zavdává důvod k závěru, že na radikalizaci veřejnosti usilovně pracuje sama vláda. Nepromyšlené, nepřipravené a na hraně práva balancující omezení valorizace důchodů ze strany pětikoalice je jedním z mnoha příkladů. Mnozí senioři si jistě vzpomenou, že když se jednalo o valorizaci platů politiků vše šlo jako po másle, o nějakém omezování se debata nevedla.

Zaráží i styl provedení. Je valorizace penzí důvodem, aby se kvůli tomu vyhlašoval stav legislativní nouze? Považovat to za krizovou situaci vlastně znamená degradaci vnímání skutečných hrozeb pro tento stát.

Útrpnou situaci pak jen dokresluje paralyzovaná Sněmovna, která spíš, než "chrám demokracie" připomíná chaotické tržiště bez řádu. Dlužno dodat, že roli předskokana v tomto ohledu sehrálo dění na pražské radnici, kde se až po pěti měsících handrkování od komunálních voleb podařilo dát nějak dohromady vládnoucí koalici.

Občané válcování dvoucifernou inflací a oprávněným strachem ze své budoucnosti mají na frustraci nárok. Ta se ještě znásobuje pohledy na raketově rostoucí ceny potravin za něž, jak se dozvídáme za asistence neviditelného a bezradně vypadajícího ministra zemědělství Nekuly, vlastně nikdo nemůže. Nejsou vlastně přírodním úkazem?

Příští týden se ujme úřadu prezidenta Petr Pavel, který chce vrátit Česku řád a klid. Se stavem vládnutí u nás, kdy se pětikoalice dokáže střílet do vlastní nohy je to nesplnitelný úkol.

Miloš Balabán, Právo