Stříhat metr mohou i voliči

12.03.2023

Ministr zahraničí za piráty Jan Lipavský se na Twitteru podělil s veřejností o jednu perličku politické kariéry.

Před více než 500 dny nainstaloval do své sněmovní kanceláře krejčovský metr, který každý den stříhal, v čemž pokračoval i v Černínském paláci.

A k čemu to vlastně bylo? K připomínce toho, kolik ještě zbývá do konce prezidentského mandátu Miloši Zemanovi. Ve středu ministr odstřihl poslední dílek metru a s úlevou prohlásil, že je naší zemi lépe.

Mužská populace v této zemi, která ještě absolvovala vojenskou službu si jistě vzpomene, že metry byly mnohdy nezbytnou součástí výbavy vojáků. Také je odstřihávali, aby jim připomínali, kolik ještě dnů jim zbývá do civilu. A neměli 500 dílků, nýbrž 730 jako symbol dvouleté základky. Byl to folklór, který vojákům zpříjemňoval mnohdy krušnou službu. "Metr na Zemana" tak možná ministrovi poradil ze Sněmovny některý starší kolega, protože ministra Lipavského, naštěstí pro něj, už povinná vojna minula.

Takže od čtvrtka se ministrovi bez prezidenta Zemana ulevilo. Přichází všednější dny, ve kterých se ovšem dýchat pirátům lépe nemusí. Situaci včera v Právu lapidárně shrnul politolog Jan Bureš, který řekl, že je "přesvědčen, že pokud bude vláda pokračovat stylem jakým vládne, tak v dalších volbách ji společnost naprosto totálně smete." Výkon pirátů v ní také není nic moc, i když člověk musí uznat, že s pouhými čtyřmi poslanci ve Sněmovně se politické zázraky dělat nedají. Takže aspoň se blýsknout metrem není k zahození.

Nedá se ovšem vyloučit, že se metry rozšíří mezi občany nespokojené s vládou, aby si je i oni mohli odstřihávat a těšit se na to, že na poslední dílek dojde řada v den vyhlášení výsledků sněmovních voleb v roce 2025. 

Miloš Balabán, Právo