Úkolem je i Česko

16.06.2022

Inflace se u nás blíží skoro až k 20 procentům. To Česko nezažilo třicet let. Ceny energií dál raketově rostou a u pump jakbysmet. Vše se promítá i do cen potravin, některé kategorie obyvatel už začínají mít problémy s jejich dostupností. Splácení hypoték může být nad síly mnoha rodin. Čeká nás pak "tsunami exekucí" a hrozba, že tisíce lidí přijdou o střechu nad hlavou? Dvě třetiny zaměstnanců nedosáhnou na průměrnou mzdu čtyřicet tisíc korun. Mzdy navíc reálně klesají.

Počínání vlády v krizové situaci vyvolává rozpaky, proti dalším státům EU jedná polovičatě a opožděně. To přináší chyby. U příspěvku 5000 korun na dítě do 18 let dlouho pilovala paragrafy. Jasný stále není úsporný energetický tarif.

Do toho vpadne TOP 09 s prohlášením, že v zájmu konsolidace veřejných financí by se stát měl zbavit vlastnických podílů v některých firmách, ačkoliv o tom není ve vládním prohlášení ani slovo. Krizoví manažeři k pohledání...

Komunikace vlády s odbory zamrzla. Není divu, že stávkovou pohotovost kvůli zvýšení platů ve státní správě vyhlásilo už devět odborových svazů. I guvernér ČNB Jiří Rusnok v Právu uvedl, že zaměstnanci si těžko mohou nechat líbit "inflační zdanění" a volá po tom, aby se reálný pokles mezd alespoň částečně kompenzoval. Toto spektrum vzájemně propojených problémů signalizuje vážné sociální pnutí.

Nejnebezpečnější je, že do pásma ohrožení se začíná dostávat opora demokracie - střední třída. Její frustrace ze sociálního propadu může posílit politické radikály. Vláda přešlapuje, ačkoliv sociální smír je úzce spojen i s bezpečností země, navíc s ohledem na válku na Ukrajině. A i když se vláda chce soustředit na naše předsednictví v EU pod havlovským heslem Evropa jako úkol, neměla by zapomínat, že jejím úkolem je i Česko. Někdy to bohužel dělá dojem, že tomu až tak úplně není.

Miloš Balabán, Právo