Vánoce, co jsou cítit střelným prachem

22.12.2023

Obyvatele Betléma, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus, se letos nedočkají vánočních oslav. Město silně zasáhlo dění v devadesát kilometrů vzdálené Gaze, již stravuje válka vyvolaná teroristy z Hamásu, kteří spáchali největší masakr Židů od dob holocaustu.

Slavit v době, kdy se opodál vedou prudké boje s mnoha civilními oběťmi a jsou zde stále zadržována rukojmí se chce málokomu. Vůdci betlémské křesťanské komunity alespoň pozvedli svůj hlas k zastavení násilí. Osobně předali ve Washingtonu Bílému domu a americkému Kongresu výzvu, v níž připomínají, že "Bůh postavil politické vůdce do pozice moci, aby mohli přinést spravedlnost, podporovat trpící a být nástroji Božího pokoje. Chceme neustálé a úplné příměří. Dost smrti. Dost ničení. To je morální povinnost".

Hledání míru je ale po masovém vraždění 7. října mimořádně složité. Trvalé příměří může bezpečnostně ohrožený Izrael považovat za svoji prohru, teroristický Hamás naopak za vítězství. Izraelský postoj objasnil ve svém vystoupení před Atlantickou radou izraelský prezident Isaac Herzog. Prohlásil, že současný konflikt je střetem "souboru civilizačních hodnot" a označil Hamás za sílu zla.

Malým "vánočním světlem" v moři násilí se snad mohou stát probíhající diplomatická jednání o dočasném příměří a propuštění asi 130 izraelských rukojmí, jež mezi sebou vedou Izrael, Spojené státy, Katar a zástupci Hamásu. Rozhovory v Káhiře se ovšem vlečou a nějaký větší průlom lze v dohledné době očekávat jen sotva.

Letošní Vánoce ale nebudou příliš pokojné ani jinde. Mezinárodní institut pro strategická studia v Londýně aktuálně zveřejnil nejnovější přehled válek. Vykresluje ponurý obraz rostoucího násilí v mnoha místech světa – eviduje celkem 183 ozbrojených konfliktů, což je největší počet za poslední tři desetiletí.

Největší a nejviditelnější z nich je ruská agrese proti Ukrajině. Jiné boje jsou naopak "zapomenuté", bez zájmu světových médií. Střílí se v zemích afrického Sahelu, velká občanská válka probíhá v Súdánu, ve stopadesátimilionovém Pákistánu eskaluje domácí terorismus. Napětí značně roste v pákistánsko-indických vztazích, kvůli protimuslimské politice indické vlády. Nezapomínejme přitom, že obě země disponují jadernými zbraněmi.

V posledních dnech se připomněla i téměř desetiletá válka v Jemenu se statisíci mrtvých. To když jedna její strana - Húsiové, takto spojenci Hamásu - útočí na lodě plující v Rudém moři. A zvyšují tak riziko, že právě o Vánocích kvůli tomu vypukne další konflikt na jihu Arabského poloostrova.

Přání pokoje lidem dobré vůle se zdá být letos ještě nedostižnějším než obvykle.  

Miloš Balabán, Právo