Žhavý Rhodos a chytrá horákyně

28.07.2023

Požár na Rhodosu se stal žhavým vnitropolitickým tématem. Je to pochopitelné, pokud se tam nachází pět tisíc českých turistů. A evakuaci, nebo spíš útěk před běsnícím živlem stovek z nich, sledovala celá země. Trochu nicméně zaráží rozdílné hodnocení rizikovosti situace.

Ministerstvo zahraničí postupuje úzkostlivě diplomaticky. Vrchní ředitel sekce právní a konzulární ministerstva Martin Smolek označil situaci za "vážnou ale stabilizovanou". "Zda odcestovat na Rhodos, je volba každého. My jsme tu od toho, abychom vyhodnocovali míru rizika. Míra není taková, abychom museli dávat doporučení vůbec nejezdit do částí ostrova, které nejsou zasaženy," řekl Smolek.

Premiér Petr Fiala ovšem cestu na Rhodos nedoporučil. "Byl bych hodně opatrný, ale nemyslím, že lze v tuto chvíli doporučit cestu na Rhodos, řekl v úterý s tím, že záleží na rozhodnutí každého. Těm, kteří se přece jen vypraví, radil bedlivě sledovat pokyny ministerstva zahraničí.

Bedlivě vyhodnocujme fakta. Cestovní kanceláře vozily další turisty na Rhodos, i když situaci komplikovala největší evakuace v dějinách Řecka. Na letišti přitom podle turistů přilétajících do Česka panoval chaos s množstvím lidí čekajících na odlet. Došlo k absurdní situaci: jedny skupiny turistů cestovky repatriovali do bezpečí a druhé vozili do jámy lvové.

V lavině ujišťování, že na severu je vše v pořádku a dovolené zde mohou nerušeně probíhat by neměl zaniknout hlas klimatologa Martina Možného z Českého hydrometeorologického ústavu. Podle jeho názoru požár o ploše převyšující 100 hektarů si vytváří vlastní počasí a může se šířit kamkoliv. Varoval před tvrzením, že hoří-li uprostřed ostrova, tak na severu je to bezpečné.

Naštěstí se zdá, že sami turisté pochopili, že něco není v pořádku. Podle cestovních kanceláří odlétá už jen menšina klientů, ostatní zůstali doma.

Možná, že by nebylo vůbec od věci, kdyby státní orgány postupovaly víc v duchu předběžné opatrnosti, pokud je ve hře bezpečnost občanů, i když se to cestovním kancelářím líbit nemusí. Postupovat ve stylu chytré horákyně se nemusí vyplatit.

Miloš Balabán, Právo