Americká mračna
USA poskytují Ukrajině bojující s Ruskem největší pomoc z celého Západu a bez přehánění se dá říct, že bez ní by Ukrajinci proti Rusům neobstáli. Na obzoru se ale objevují mračna.
USA poskytují Ukrajině bojující s Ruskem největší pomoc z celého Západu a bez přehánění se dá říct, že bez ní by Ukrajinci proti Rusům neobstáli. Na obzoru se ale objevují mračna.
Dohoda o normalizaci vztahů mezi Saudskou Arábií a Íránem vyvolala velkou mezinárodní pozornost. Nejen kvůli tomu, že vzájemné vztahy normalizují dva silní blízkovýchodní aktéři ale hlavně kvůli čínskému zprostředkování.
Papež František překvapil svět hodnocením války na Ukrajině. V interview švýcarské televizi RSI jí označil za další světovou válku. "Začala postupně, ale teď už nikdo nemůže říci, že to není světový konflikt. Jsou v něm zapojeny velmoci a bojištěm je Ukrajina. Jde tam o imperiální zájmy, nejen Ruska, ale i impérií z jiných částí světa."
Ministr zahraničí za piráty Jan Lipavský se na Twitteru podělil s veřejností o jednu perličku politické kariéry.
Prezident Petr Pavel se v interview francouzskému listu Le Monde vymezil proti svým předchůdcům Václavu Klausovi a Miloši Zemanovi. Odmítl myšlenku, že by Česko mohlo být jakýmsi mostem mezi Západem a Východem o což podle něj oba usilovali.
V předvečer prezidentské inaugurace překvapil nastupující prezident Petr Pavel v podcastu "Kecy a politika" svým názorem, že by bylo rozumné, aby v prezidentské funkci člověk strávil jedno volební období. "Celkem logicky, když jsou dvě volební období, prezident může mít snahu se v tom prvním chovat tak, aby byl zvolen v druhém, a to druhé si užít....
Nacházíme se ve vypjaté situaci, kdy objem a struktura západních dodávek zbraní a munice rozhodnou, za jak přijatelných či naopak tragických podmínek se otevře cesta k příměří mezi Ruskem jako agresorem a Ukrajinou jako napadenou zemí. Tomu odpovídá zjištění, že kapacity evropského i amerického obranného průmyslu v současnosti naprosto neodpovídají...
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij hovoří o cíli vzít si zpět celé okupované území Ukrajiny.
Od zahájení ruské invaze na Ukrajinu uplynul rok, což je příležitost ke zhodnocení jejích dopadů i na obranný průmysl Západu. Lapidárně se vyjádřil ve svém vystoupení na lednové švédské bezpečnostní konferenci Rikskonferensen v Sälenu vrchní velitel sil Severoatlantické aliance v Evropě (SACEUR), generál Christopher Cavoli. Podle něj je rozsah...
Nebezpečí radikalizace společnosti je dnes v Česku skloňováno ve všech pádech. V předběžném varování Krizového informačního týmu Ministerstva vnitra České republiky se uvádí, že se dotýká i pracovníků státní a veřejné správy.
V záplavě špatných zpráv o válce a ekonomických těžkostech povzbudilo konstatování předního německého virologa z berlínské kliniky Charité Christiana Drostena v listu Tagesspiegel, že pandemie covidu-19 je u konce.
Fareed Zakaria si ve Washington Post zahrál na ďáblova advokáta. Napsal, že rok po ruské agresi na Ukrajinu je jasné, že ani Ukrajina, ani Rusko nejsou dost silné na to, aby vyhrály válku, ani dost slabé, aby usilovaly o mír. Konflikt se dostal do patové situace.
Před čtrnácti lety se Praha stala středobodem světové politiky. Na Pražském hradě pronesl tehdejší americký prezident Barack Obama památnou řeč, ve které vyzval všechny země k úsilí o svět bez jaderných zbraní. Jistě to byl projev velkého idealismu. I Obama přiznal, že se toho nemusí dožít.
Ruská válka proti Ukrajině proměnila za rok svět. Došlo k tektonickým změnám v geopolitice. Evropa musí po více než třiceti letech od konce studené války přistoupit k revizi evropské bezpečnosti. Sešikovala se za USA v odporu vůči Rusku a při poskytování masivní pomoci Ukrajině. Irák, Afghánistán i Trumpova noční můra byly zapomenuty. Evropská...