Články, komentáře, analýzy

 

Teroristický útok Hamásu na Izrael a jeho následná válečná odplata s novou naléhavostí připomínají, jak vážnou celosvětovou krizi je dnes schopné vyvolat i relativně malé hnutí s velmi omezenými vojenskými schopnostmi.
Dobrou zprávou je alespoň to, že do bojů se židovským státem se zatím nepustil libanonský Hizballáh podporovaný Íránem, neboť ho...

Podle vrchního velitele sil NATO v Evropě generála Christophera Cavoliho rozsah ruské agrese proti Ukrajině "zcela předčil alianční představy." Svědčí o tom i rozsah pomoci, kterou už Evropa napadené zemi poskytla – od loňského února dosáhla 85 miliard eur, z čehož 25 miliard putovalo na podporu ukrajinské armády. Další peníze má pak dostat z...

Máme za sebou nejteplejší rok v historii a řadu klimatických katastrof v podobě devastujících letních požárů. Na 28. celosvětové klimatické konferenci OSN, která tento týden skončila v Dubaji, se o tom hodně mluvilo.

Když v Evropě před časem začala díky "Schengenu" padat jedna hranice za druhou, zavázaly se země, které do zóny volného pohybu vstoupily, že kontroly obnoví jedině v případě velmi vážného ohrožení. Celkem jedenáct z nich teď dospělo k závěru, že právě taková situace zrovna nastává.

Od ministryně obrany Jany Černochové (ODS) i náčelníka generálního štábu armády Karla Řehky jsme už několikrát slyšeli, že ani výdaje ve výši dvou procent hrubého domácího produktu armádě nestačí. Prý potřebuje víc, aby mohla odstranit nahromaděné vnitřní dluhy. Jedním dechem však přiznávají, že s efektivitou na tom resort není nejlépe.

Po zahájení ruské agrese na Ukrajinu se stali nejvíce populárními Ukrajinci prezident Volodymyr Zelenskyj a velitel ozbrojených sil generál Valerij Zalužnyj. Byl to výmluvný doklad jednoty politického a armádního vedení. Po téměř dvou letech bojů s Rusy a neúspěchu ukrajinské protiofenzívy se ale začíná rozplývat v tu nejméně vhodnou chvíli a o...

Ve sto letech zemřela diplomatická legenda Henry Kissinger, bývalý poradce pro národní bezpečnost a ministr zahraničí USA. V politických funkcích byl na přelomu 60. a 70. let necelou dekádu, ale i tak se výrazně zapsal do dějin.

Generál Valerij Zalužnyj, vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny připustil, že protiofenzíva proti ruskému agresorovi selhala. Průlom se nedá očekávat a na frontě panuje patová situace.

Na velitelském shromáždění české armády prohlásil náčelník Generálního štábu Karel Řehka, že se připravuje i na černý scénář – válku s jadernými zbraněmi. Upozornil též, že ve světě přibývá nebezpečných konfliktů a strategických šoků, jakou jsou ruská agrese vůči Ukrajině a útok Hamásu na Izrael.

Boj Izraele proti islamistickým teroristům v Gaze přináší i znepokojivý nárůst projevů antisemitismu na Západě. Čerstvě na to upozornil šéf americké Federální bezpečnostní služby (FBI) Christopher Wray. Za pravdu mu dávají útoky, jimž čelí Židé na prestižních amerických univerzitách. Dochází k nim však také v Británii, Francii.

Válka Izraele proti teroristům z Hamásu přináší velké výzvy i Česku jako tradičnímu spojenci Tel Avivu. Židovský stát přirozeně podporujeme v boji proti teroristickému uskupení, zároveň ale nesmíme přestat usilovat o ochranu palestinských civilistů v Gaze.

Státní rozpočet na příští rok počítá s deficitem 252 miliard korun. Jediný resort, který dostane reálně přidáno je obrana, jež si polepší o téměř čtyřicet miliard. Kvůli válce za humny se o tom praktiky nediskutovalo, i když třeba zdravotnictví zchudne o 30 procent a ve školství chybějí desítky miliard.

Jake Sullivan, který radí americkému prezidentu Joeu Bidenovi v bezpečnostních otázkách musel minulý týden v rychlosti opravit svůj článek "Zdroje americké moci", který psal pro respektovaný časopis Foreign Policy. Tvrdil v něm totiž, že Blízký východ je nyní klidnější ve srovnání s minulými desetiletími. Po brutálním útoku Hamásu na Izrael se ale...